11 listopada w Warszawie. Jak będziemy świętować?

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 09.11.2019 19:50

Dziękczynna Msza św. w Wilanowie, koncerty, festiwal na Krakowskim Przedmieściu, biegi i marsz - tak Warszawa będzie świętowała 101. urodziny Niepodległej.

11 listopada na ulicach będą dominowały biało-czerwone barwy. 11 listopada na ulicach będą dominowały biało-czerwone barwy.
Roman Koszowski /Foto Gość

Kard. Kazimierz Nycz, który będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej 11 listopada o godz. 9, napisał w zaproszeniu: "Będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu".

O godz. 17 w wilanowskiej świątyni z koncertem pieśni patriotycznych i religijnych pt. „Boże, coś Polskę” wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" wraz z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. O 19.18 zapalona zostanie Świeca Niepodległości w świątyni oraz - do czego zachęca metropolita warszawski - w domach Polaków.  Później zostanie odprawiona Msza św. z uroczystym odmówieniem Aktu Dziękczynienia Polski za dar wolności.

Świeca Niepodległości została ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność. Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości.

W diecezji warszawsko-praskiej centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. O godz. 18 uroczystą Mszę św. w intencji ojczyzny odprawi bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosi biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

Obie warszawskie diecezje włączyły się także w akcję "Niepodległa do Hymnu". Dla uczczenia tradycji narodowych 11 listopada przed lub po liturgii Mszy św. uroczyście zostanie odśpiewany mazurek Dąbrowskiego.

Rocznicy odzyskania niepodległości będzie dedykowanych 11 listopada wiele wydarzeń kulturalnych i historycznych.

O symbolicznej godzinie 11.11 z Al. Jana Pawła II (przy Rondzie Radosława) wystartuje 31. Bieg Niepodległości. Na 10-kilometrową trasę wyruszy ok. 22 tys. biegaczy. Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na dystansie 1918 metrów w biegu „Mila dla Niepodległej”.

Od godz. 13 do ok. 20.30 na Krakowskim Przedmieściu będzie trwał Festiwal Niepodległa. Główne wydarzenia odbędą się na trzech scenach: muzycznej (dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego), tanecznej (dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i dla dzieci (dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych). O godz. 19 z koncertem wystąpi Golec uOrkiestra. Przed Pałacem Prezydenckim będą koncertować orkiestry dęte.  

Od 18.30 odbędzie się „wspólne tańcowanie” na Krakowskim Przedmieściu w rytm przedwojennych szlagierów

Poza tym ulicami stolicy przejedzie parada zabytkowych konnych parowozów, zobaczymy też automobile zabytkowe z lat 1920-1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać wytworne damy w długich sukniach z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”, porządku zaś strzec będą policjanci w historycznych mundurach.

O godz. 15 z ronda Dmowskiego w kierunku PGE Narodowy wyruszy Marsz Niepodległości, pod hasłem: "Miej w opiece naród cały".