Nowy asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej

tg/ archwwa.pl

publikacja 13.11.2019 09:47

Ks. Jerzy Jastrzębski chce skupić się na promocji katolickiej nauki społecznej i nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nowy asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej Od 31 października decyzją metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza ks. Jerzy Jastrzębski został mianowany diecezjalnym asystentem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz 31 października powołał na funkcję archidiecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej ks. dr. Jerzego Jastrzębskiego. Nowy asystent kościelny na 7 grudnia planuje archidiecezjalne spotkanie prezesów i księży asystentów kościelnych wszystkich parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w archidiecezji warszawskiej. Wśród priorytetów wskazuje promocję nauczania społecznego Kościoła i nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, który jako jeden z pierwszych przybliżał je katolikom w Polsce.

Ks. Jerzy Jastrzębski zauważa, że obecnie wśród propozycji formacyjnych dla świeckich wiele jest spotkań biblijnych, brakuje natomiast – a jest na to zapotrzebowanie – spotkań popularyzujących katolicką naukę społeczną.

– A to przecież Akcja Katolicka z definicji ma promować katolicką naukę społeczną w przestrzeni życia społecznego – podkreśla nowy asystent stowarzyszenia. Dodaje też, że specyfiką Akcji Katolickiej jest pomoc biskupom i proboszczom w ich misji.  – Chodzi o to, żeby Akcja Katolicka była sposobem na przełożenie nauczania Kościoła zawartego w Biblii i Katechizmie na realia parafii poprzez różnego rodzaju prelekcje, pogadanki itp.

Ks. dr Jerzy Jastrzębski, urodzony w 1975 r. w Terespolu nad Bugiem, przyjął święcenia kapłańskie 13 maja 2000 r. Posługiwał jako wikariusz w kilku parafiach zarówno w stolicy, jak i poza nią. Pracując m.in. w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, był organizatorem wielu koncertów muzyki religijnej i klasycznej oraz zredagował m.in. tomik poezji pt: "Poezja jest zwierciadłem duszy”.

Z kolei w Izabelinie rozwijał kult pierwszego proboszcza ks. Aleksandra Fedorowicza. Przygotował wspólnie z gimnazjalistami i ich rodzicami filmy pt. “Święty z Izabelina”, a także “Przyjaciele Księdza Alego” i audiobook “Ksiądz Ali znany i nieznany”, będący zbiorem świadectw o tym świątobliwym kapłanie. Zainicjował również coroczny bieg i piknik rodzinny pod hasłem: “AliRun - biegnij z ks. Alim”.

Wspólnie z Piotrem Pałką, laureatem nagrody Totus Tuus, skomponował pieśń inspirowaną słowami pierwszego izabelińskiego proboszcza. W 2007 r. ks. Jastrzębski ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz homiletykę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obronił pracę doktorską poświęconą nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.

Od 2010 roku wykłada homiletykę, retorykę i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest autorem kilku publikacji z zakresu homiletyki i retoryki, pośród których największy rozgłos zyskała książka pt: “Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej” oraz płyt “Pakiet dla rodziny Prymasa Tysiąclecia” i “Pakiet dla państwa Prymasa Tysiąclecia”.

Należy do Wspólnoty Emmanuel i razem z nią, posługując jako wikariusz w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim Nowym Mieście, prowadzi kurs z Katolickiej Nauki Społecznej – “Drogę Zacheusza” oraz spotkania “Młodych Emmanuela”.