"Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Przystępny, rzetelny, dla każdego

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 13.11.2019 16:17

Wysoko ocenił go ks. prof. Waldemar Chrostowski, poleca również biblistka dr Danuta Piekarz. Ukazał się pierwszy z 17 tomów "Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego".

W Warszawie zaprezentowano pierwszy z 17 tomów komentarza Nowego Testamentu. W Warszawie zaprezentowano pierwszy z 17 tomów komentarza Nowego Testamentu.
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

Do tych, którzy nie są biblistami, nie zajmują się egzegezą, ale chcą być bardziej świadomi swojej wiary i pogłębić lekturę Pisma Świętego, dominikańskie wydawnictwo "W drodze" kieruje nową serię wydawniczą: "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Jego pierwszy tom, odnoszący się do Ewangelii św. Mateusza, zaprezentowano 13 listopada w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

Jak podkreślił o. Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa "W drodze", seria jest swoistym przewodnikiem po tekstach Pisma Świętego.

- To połączenie rzetelnej wiedzy naukowej na temat Biblii i żywej wiary. Nie jest to lectio divina, nie odwołuje się do własnych doświadczeń czytających. Komentując każde zdanie Pisma, ma pomóc w lepszym zrozumieniu jego treści. Przy tym napisany jest w sposób przystępny, ale nie upraszczający - podkreślił dominikanin.

Polskie wydanie komentarza jest tłumaczeniem dwóch świeckich cenionych naukowców ze Stanów Zjednoczonych: Curtisa Mitcha i Edwarda Sri. 

 - Jeden z autorów ma ośmioro dzieci, drugi dziewięcioro. Komentarz wyrósł więc w atmosferze rodzinnej i podczas jego lektury to się czuje. Podkreślenie pastoralnego wymiaru Pisma Świętego może być bardzo pomocne także dla specjalistów - mówił na prezentacji ks. prof. Waldemar Chrostowski, zaznaczając, że w Polsce nie mieliśmy dotąd komentarza napisanego przez osoby świeckie.

Dominikanie wydają "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Przystępny, rzetelny, dla każdego.

Prosty i przejrzysty układ komentarza ułatwia pracę z tekstem. Po fragmencie Pisma Świętego, zamieszczono jego wyjaśnienie w oryginalnym, historycznym kontekście, jak również w podejściu uniwersalnym, aktualnym dla wszystkich chrześcijan, niezależnie od epoki. Podrozdziały "Rozważanie i zastosowanie praktyczne" ma pomóc czytelnikowi odnieść rozważane treści do codziennego życia.

Niezwykle pomocne są także wstawki opisujące tło biblijne przytaczanych fragmentów, podające informacje historyczne, literackie, teologiczne i ukazujące, jak na przestrzeni wieków do biblijnych czytań odnosili się święci i ojcowie Kościoła oraz jak zostały one opisane w dokumentach Kościoła. 

W lekturze mają też pomóc słowniczki pojęć biblijnych i terminów teologicznych z dziedziny egzegezy, a także liczne odniesienia do innych ustępów Pisma Świętego, do Katechizmu Kościoła Katolickiego i innych źródeł bibliograficznych. Kaznodziejom i katechetom może przydać się indeks tematów duszpasterskich, a także indeks informacji zawartych w wyróżnionych tekstach.

Pracę z komentarzem ułatwi również to, że autorzy korzystali z przekładu wykorzystywanego w liturgii Kościoła. Czytelnik znajdzie więc cytaty w brzmieniu dokładnie takim, jak słyszy je w kościele.

Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski chwalił też publikację za wyraźnie katolicki charakter i widocznego w niej "ducha Benedykta XVI".

- Komentarz osadzony jest na wielowiekowej tradycji Kościoła katolickiego, co wśród autorów amerykańskich, a nawet europejskich nie jest częste. Jego autorzy odwołują się do dorobku Soboru Watykańskiego II, do nauczania św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Nie ma w nim niepokojących tendencji "naginania" Biblii do współczesnych nurtów, do swoistej poprawności politycznej przenoszonej na grunt religii - tłumaczył ks. W. Chrostowski.

Biblista podkreślił, że papierkiem lakmusowym jest m.in. Ewangelia św. Mateusza, której komentarz zawarto w pierwszym tomie serii wydawniczej, a która jest szczególnie podatna na różnego typu manipulacje, gdyż skierowana była do trzech grup adresatów.

- Nie brakuje komentarzy, które rozmywają wiarę i mnożą wątpliwości. Dlatego tak ważne jest, żeby katolik w dzisiejszym mocno spluralizowanym i skomplikowanym świecie, otrzymał pomoc, która jest zdrowa. Z czystym sercem mogę polecić "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego" - podsumował ks. W. Chrostowski.

- Wszystko, co otwiera mnie bardzo na przyjęcia Słowa, co je wyjaśnia, poszerza horyzonty, jest dla mnie bardzo cenne - mówił obecny na prezentacji aktor Dariusz Kowalski, dla którego Biblia jest codzienną lekturą.

Zgodnie z planem wydawniczym w przyszłym roku mają ukazać się komentarze do pozostałych Ewangelii: św. Marka (marzec), św. Łukasza (sierpień) i św. Jana (listopad). Kolejne 13 tomów będzie dotyczyło również Nowego Testamentu.