Nie omijajcie Stołu Pana. Kard. Nycz konsekrował świątynię we Włochach

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 25.11.2019 01:09

- To nie my poświęcamy Panu Bogu godzinę Eucharystii. To On daje nam tę godzinę. Czy przyjmiemy to zaproszenie? - pytał metropolita warszawski, namaszczając ołtarz w parafii MB Saletyńskiej.

Nie omijajcie Stołu Pana. Kard. Nycz konsekrował świątynię we Włochach Poświęcenie kościoła.

W uroczystość Chrystusa Króla kard. Kazimierz Nycz konsekrował świątynię w liczącej już 43 lata parafii MB Saletyńskiej we Włochach. Przygotowania duchowe do poświęcenia świątyni rozpoczęły się we wrześniu. W tej intencji parafianie modlili się co środę podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po wieczornej Mszy św. 

- Rok liturgiczny kończymy mocnym akcentem poświęcenia świątyni - podkreślał ks. Grzegorz Ozga, proboszcz i przełożony saletynów, którzy są duszpasterzami tej parafii.

Początki posługi saletynów w Warszawie są związane z historią parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Włochach, utworzonej w 1934 roku. Pierwszym jej proboszczem był ks. prałat Julian Chrościcki, będący także rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej został on aresztowany i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. Wówczas złożył ślub, że jeśli odzyska wolność, postara się utworzyć w swojej parafii ośrodek kultu maryjnego.

W listopadzie 1948 roku wikariuszem parafii św. Teresy został misjonarz saletyn, ksiądz Władysław Baran. Ks. Chrościcki powierzył mu zadanie zbudowania takiego ośrodka na Starych Włochach, obiecując, że jeśli uda mu się pozyskać odpowiednią parcelę, będzie mógł przenieść na nowe miejsce drewnianą kaplicę, pełniącą do tej pory funkcję kościoła parafialnego. Na początku lat 50. ubiegłego wieku, po pokonaniu wielu trudności komunistycznej rzeczywistości naszego kraju, udało się ks. Baranowi kupić parcelę przy ul. Bratniej 5. Powstała tam niewielka plebania i dom zakonny. Po przeniesieniu i odbudowaniu skromnej, zbudowanej głównie z podkładów kolejowych kaplicy z Nowych na Stare Włochy i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, 25 grudnia 1957 roku została odprawiona pierwsza Msza św., pasterka. W sierpniu 1957 roku parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej powstała jako filia parafii św. Teresy. W 1976 roku kard. Stefan Wyszyński utworzył samodzielną parafię pw. Matki Bożej Saletyńskiej.

Nie omijajcie Stołu Pana. Kard. Nycz konsekrował świątynię we Włochach

- Konsekracja kościoła, która wypada w uroczystość Chrystusa Króla mówi, że jesteśmy powołani do Chrystusowego królestwa. Zaczyna się ono tu, na ziemi, by człowiek został przeprowadzony tam, gdzie będzie mógł wielbić Boga bez czasu i poza czasem. Konsekracja kościoła to moment, w którym to wszystko oddajcie Panu Bogu, poświęcacie Mu. Pan Bóg tę ofiarę przyjmuje, jako efekt pracy ludzkich rąk, modlitwy i ofiary, ale tej ofiary nie zabiera dla siebie, lecz oddaje ludziom, by w nim uwielbiali Boga w Trójcy Jedynego i żeby tu byli wspólnotą miłości Boga i ludzi - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz, dziękując wszystkim którzy przyczynili się do powstania parafii i kościoła.

Namaszczając ołtarz, metropolita warszawski wskazał, że przypomina on Wieczernik, ale jest także obrazem krzyża, "bo na krzyżu Pan Jezus złożył za nas ofiarę życia, przez krzyż nas zbawił".

- W tym sensie poświęcenie ołtarza jest najważniejszym momentem konsekracji. Trzeba, byśmy zrozumieli, że godzinę Eucharystii w ciągu tygodnia otrzymujemy od Boga jako dar. Naszą sprawą jest to, czy zaproszenie "bierzcie i jedzcie" przyjmiemy. Czy będziemy ten stół mijać, jak wielu mija Pana Boga? Iluż dziś takich ludzi? Widać, że nasza misja nie jest jeszcze spełniona - dodał kard. Nycz.

W głównym ołtarzu kościoła we Włochach znajduje się tzw. krzyż saletyński. W świątyni jest też kaplica Matki Bożej Saletyńskiej - Płaczącej. Jednorazowo w kościele może się zmieścić ok. 500 osób. Na terenie parafii mieszka ok. 10 tys. osób.