Światło, które łączy. 2 mln świec zapłonie na wigilijnych stołach

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 26.11.2019 11:53

- Miłość czyni z nas chrześcijan, czyni z nas ludzi - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Światło, które łączy. 2 mln świec zapłonie na wigilijnych stołach

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po raz kolejny będzie miało ekumeniczny wymiar. 

- Płomień tej małej świecy tworzy od 26 lat polską wigilię - podkreśla ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26. edycji Caritas przygotowała ok. 2 min świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Pieniądze zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą.

Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, bezpłatnych posiłków, stypendiów oraz wsparcia w rehabilitacji i leczeniu.

- W tym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas, jednej z inicjatyw realizowanych m.in. dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom, skorzystało ok. 25 tys. dzieci z całej Polski. Na potrzeby ich wypoczynku wykorzystano ośrodki własne Caritas i ponad 100 wynajętych ośrodków wypoczynkowych - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część pieniędzy zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku podczas Adwentu świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom stały się nośnikiem wartości przekazywanych w ramach harcerskiej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień, zapalany od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, co roku obiega świat, niesiony przez skautów i harcerzy. Symbolizuje jedność, braterstwo i pokój. W Polsce, za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, trafia do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów - w postaci zapalonych świec Caritas.

W inauguracji jej tegorocznej edycji wzięli udział: ks. Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska), Wanda Falk (dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), Biruta Przewłocka-Pachnik (prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego) oraz ks. Doroteusz Sawicki (dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos).

- Niewiele potrzeba, by pomagać innym. Płomień tej małej świecy tworzy polską wigilię - mówi ks. Doroteusz Sawicki.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom? Przede wszystkim odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas. Można to także uczynić wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując płatności online lub wypełniając przelew (dane na stronie wigilijnedzielo.caritas.pl).

- Dzięki świecy Caritas nie tylko pomagamy konkretnym dzieciom, ale wpływamy także na sytuację ich rodzin. Niejednokrotnie przywracamy wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin. Ufamy, że ten rok także przyniesie światło tysiącom dzieci, świadcząc o wielkich pokładach dobroci w każdym z nas - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.