Kilka dodatkowych dni zapisów na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 03.12.2019 10:44

Dwadzieścia lat temu to stolica Polski gościła młodych z całej Europy wspólnie modlących się o pokój. Teraz 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się na przełomie roku we Wrocławiu.

Europejskie spotkania są częścią tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, organizowanej przez Wspolnotę z Taizé od ponad 40 lat. Europejskie spotkania są częścią tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, organizowanej przez Wspolnotę z Taizé od ponad 40 lat.
Henryk Przondziono /Foto Gość

W Warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej 19 listopada, a dzień później w Duszpasterstwie Akademickim Dąb na Rakowieckiej, br. Stefan ze Wspólnoty Taizé zapraszał  do udziału w spotkaniu młodych. We Wrocławiu odbywać się będzie ono po raz trzeci (poprzednio w 1989  i 1995 r.). Warszawa była jego gospodarzem w 1999 r., a Poznań dziesięć lat temu.

- Nasz założycie brat Roger powiedział, że w Europie będą konflikty, dopóki chrześcijanie będą pozostawać podzieleni. Dlatego zdecydował się na eksperyment i w czasie drugiej wojny światowej we Francji, w Taizé, założył wspólnotę monastyczną, w której zamieszkali chrześcijanie różnych wyznań, by wspólnie modlić się o pokój. I w jakimś sensie ten eksperyment trwa nadal. W Taizé uczymy się wspólnie mieszkać, pracować, modlić się, a podczas corocznych spotkań modlitwa o pokój jednoczy młodych różnych wyznań – podkreślał br. Stefan, goszcząc w KIK.

I dodał: - Poszukujemy jedności, bo Jezus założył jeden Kościół. Wspólna modlitwa niejako popycha do zjednoczenia, nawet jeśli ekumeniczne rozmowy teologów nie przynoszą jakiś spektakularnych efektów w postaci zbliżenia doktrynalnego.

Tym razem goście z całej Europy zjadą na Dolny Śląsk, gdzie od 28 grudnia do 1 stycznia wspólnie będą modlić się o pokój w Europie i na świecie. Wybór miejsca jest odpowiedzią Wspolnóty z Taizé na zaproszenie arcybiskupa katolickiego Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza i władz miasta wraz z ówczesnym prezydentem Wrocławia.

Europejskie spotkania są częścią tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, organizowanej przez Wspólnotę z Taizé od ponad 40 lat. Jej uczestnicy wspólnie się modlą, włączają w życie lokalnego Kościoła i rozmawiają na temat porozumienia pomiędzy narodami, pokoju, budowania zaufania, zrozumienia wiary i zaangażowania społecznego.

Coroczne spotkania mają też pokazać młodym Kościół jako miejsce przeżywania przyjaźni, komunii i wzajemnej odpowiedzialności.

Od kilkudziesięciu lat na grudniowych spotkaniach Polacy są jedną z najliczniejszych grup narodowych. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu do Wrocławia ok. 40 tys. młodych.

Na spotkanie  do Wrocławia można wybrać się indywidualnie, z przyjaciółmi, ze wspólnotą albo z którąś z  grup organizujących przejazd autokarami. Można dosiąść się do Ekumenicznego Autokaru (zapisy: https://www.facebook.com/taizewarsaw/) albo zabrać z grupą, która wyjeżdża  z klasztoru augustianów w Łomiankach (ul. Baczyńskiego 1, kontakt z br. Dawidem Burzą). Wspólny wyjazd organizują też parafie, np. św. Patryka na Gocławiu, Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie.

Termin zapisów dla osób indywidualnych i grup został przedłużony i mija 9 grudnia. Zapisy gwarantują zakwaterowanie (gównie u rodzin, ale też w salach parafialnych, szkołach) oraz wyżywienie. Opłata organizacyjna dla osób od 16. do 35 roku życia wynosi 240 zł (osoby niepełnoletnie muszą mieć pełnoletniego opiekuna). Osoby starsze zapraszane są na spotkanie tylko w wyjątkowych sytuacjach i koszt udziału dla nich wynosi 360 zł.

Do Wrocławia można przyjechać jako zwykły uczestnik spotkania. Można też włączyć się w jego organizację i obsługę (dystrybucja posiłków, sprzątanie, przygotowanie miejsc modlitwy...). Grupa wolontariuszy przyjeżdża nieco wcześniej, 26 grudnia. Do grup pracy i posługi np. w chórze mogą się zgłosić także ci, którzy przyjadą 28 grudnia.

Szczegółowe informacje oraz wstępny program spotkania można znaleźć na: https://www.taize.fr/pl.

W Warszawie i okolicach są miejsca, gdzie modlitwy w duchu Taizé prowadzone są przez cały rok. To m.in. kościół św. Marcina (ul. Piwna 9/11, ostatnia środa miesiąca o godz. 19), Duszpasterstwo Akademickie DĄB (ul. Rakowiecka 61, środy o 20.15), klasztor augustianów w Łomiankach (ul. Baczyńskiego 1, najbliższe spotkanie 14 grudnia o godz. 18), kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (ul. J. Conrada 7, pierwsza niedziela miesiąca o godz. 19), kaplica przy kościele MB Królowej Polski (ul. Kurkowa 35, wtorki o godz. 19).