Każdy może coś zmienić. Budżet jest wielki

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 03.12.2019 12:33

- Wystarczy pomysł i odrobina chęci. Szkoda czasu na narzekanie - przekonuje Maria Puciata, która złożyła już kilkanaście projektów w ramach budżetu partycypacyjnego.

Każdy może coś zmienić. Budżet jest wielki Maria Puciata i Jan Rybczyński złożyli już kilkanaście projektów w ramach budżetu partycypacyjnego. Teraz marzą, by na skwerze Oleandrów stanęła tężnia.

O wiek nie warto pytać. Nie odpowie. Choć wraca czasem pamięcią do dzieciństwa, do okupowanej Warszawy. Do strasznych dni, gdy siedziała z rodzicami w piwnicy i czekała na koniec wojny. Pamięta ewakuację z miasta, obóz przejściowy w Pruszkowie i zniszczone miasto. Jej rodzina straciła wszystko. Jak wszyscy.

Maria Puciata od 1953 r. mieszka przy ul. Oleandrów, w ścisłym centrum. Chociaż czas pracy zawodowej ma dawno za sobą, nie umie zamknąć się w czterech ścianach, w fotelu przed telewizorem. Trzy razy dziennie wychodzi na skwer przed swoją kamienicą, by poćwiczyć na plenerowej siłowni. To dzięki jej determinacji obok zbudowano plac zabaw dla dzieci, urządzono boisko do badmintona, a przy ul. Marszałkowskiej 9/15 stanęły kwietniki, na których zielenią się wieloletnie krzewy. Razem z Janem Rybczyńskim, informatykiem, złożyli już kilkanaście projektów w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego. Większość została zrealizowana.

- To duża radość widzieć sens takiej pracy. Kiedyś sama sadziłam tu kwiaty, ale dziś już nie mam tyle siły - mówi Maria Puciata, dziarsko przebierając jednak nogami na podwórkowym trenażerze. - Samemu niewiele można, ale wspólnymi siłami się uda - zapewnia.

W październiku zostały ogłoszone wyniki głosowania mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 r. Na ich pomysł "Ogrodów na Polnej" zagłosowało w poprzedniej edycji budżetu prawie tysiąc osób. Realizację zaplanowano na najbliższe miesiące. Teraz marzą, by na skwerze Oleandrów stanęła niewielka, zadaszona tężnia.

Nie wszystkie pomysły z sześciu poprzednich edycji budżetu obywatelskiego udało się jednak zrealizować. Z pierwszej udało się to w przypadku 327 projektów (97 proc.), z drugiej - 614 (95 proc.), z trzeciej - 708 (92 proc.). W przypadku czwartej edycji zrealizowano 711 projektów, a piątej - 502. Reszta jest wciąż w realizacji lub planach.

3 grudnia wystartowała siódma edycja budżetu obywatelskiego. Do wydania są 83 mln zł. Mieszkańcy znowu będą mogli zgłaszać swoje pomysły. W poprzedniej edycji, wśród tych wybranych do realizacji dominowały projekty związane ze środowiskiem.

- Wracamy do „starego” porządku, który obowiązywał przez pierwsze pięć lat budżetu partycypacyjnego w Warszawie: składanie pomysłów rozpoczyna się pod koniec roku, a głosowanie przypada na czerwiec. Odmienny przebieg budżetu obywatelskiego na 2020 rok był m.in. konsekwencją wejścia w życie nowych przepisów ustawowych - mówi Magdalena Roguska, radna miasta stołecznego Warszawy. - Pozostałe zasady nie będą różniły się w stosunku do poprzedniej edycji. Ponownie, oprócz projektów lokalnych, dzielnicowych, będzie można zgłosić także projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które swoim zakresem obejmują np. całe miasto lub kilka dzielnic.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zaangażować społecznie w budowanie naszego miasta. Liczymy na kreatywność mieszkańców także w tej edycji budżetu obywatelskiego - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Harmonogram 7. edycji budżetu obywatelskiego:

  • Zgłaszanie projektów: od 3 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów: od 22 stycznia do 6 maja 2020 r.
  • Składanie odwołań od oceny negatywnej: od 7 do 13 maja 2020 r.
  • Rozpatrywanie odwołań: od 7 do 29 maja 2019 r.
  • Głosowanie na projekty: od 15 do 30 czerwca 2020 r.
  • Ogłoszenie wyników: 16 lipca 2020 r.

Projekt można zgłosić na dwa sposoby: przez internet lub w formie papierowej na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

3 grudnia o godz. 18 w każdej dzielnicy odbędą się spotkania, podczas których mieszkańcy poznają zasady i harmonogram nowej edycji budżetu obywatelskiego, a także plany inwestycyjne dzielnic na najbliższe lata. Osoby zainteresowane zgłoszeniem projektu na poziomie ogólnomiejskim mogą również konsultować pomysły w każdy wtorek o godz. 18 w ZODIAKU przy Pasażu Wiecha 4 (I piętro).

Pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji będzie można uzyskać podczas dyżurów konsultacyjnych pracowników urzędu. Dodatkowo, maratony pisania projektów będą także okazją do zebrania podpisów na listach poparcia projektów. Kontakty do urzędników pełniących dyżury telefoniczne i mailowe będzie można znaleźć tutaj.

Terminy dyżurów stacjonarnych:

  • Dyżury konsultacyjne dot. projektów zielonych, drogowych i architektonicznych - 11 grudnia 2019 r. oraz 8 stycznia 2020 r., Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54.
  • Dyżur konsultacyjny dot. projektów miękkich - 9 stycznia 2020 r., Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4.
  • Ogólnomiejski maraton pisania projektów - 18 stycznia, Centrum Kreatywności, ul. Targowa 56.