Szafa Przyjaciół także w Wilanowie

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.12.2019 10:25

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego włączyło się w adwentową zbiórkę odzieży dla osób ubogich i bezdomnych, prowadzoną przez Wspólnotę Sant'Egidio.

Zima to najtrudniejszy czas dla osób bez dachu nad głową. Potrzebują pomocy. Zima to najtrudniejszy czas dla osób bez dachu nad głową. Potrzebują pomocy.
Jakub Szymczuk

Przez dwie soboty 7 grudnia i 14 grudnia, od godz. 11 do 13 przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej (al. Rzeczpospolitej 1) będzie można oddać używaną odzież i inne sprzęty, które przydadzą się osobom bezdomnym i ubogim. Zbiórkę prowadzi Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zebrane dary zostaną przekazane wspólnocie Sant’Egidio, którą opiekuje się osobami bezdomnymi i ubogimi na terenie Warszawy.

W blaszanym budynku przed świątynią powstanie Szafa Przyjaciół w Wilanowie – miejsce, do którego można przynieść ubrania, podstawowe środki czystości oraz inne rzeczy niezbędne do przeżycia na ulicy, takie jak śpiwory, termosy i plecaki. Najmilej widziana będzie odzież zimowa: kurtki, bluzy, polary, spodnie, buty, czapki i rękawiczki.

Nie przydadzą się natomiast męskie koszule, garnitury, marynarki, stroje kąpielowe, wizytowe suknie ani buty na obcasie.

Patronami Mt 5,14 są św. Jan Paweł II oraz prymas Stefan Wyszyński, którzy swoim nauczaniem i swoim życiem zawsze podkreślali bezwzględną konieczność pomagania innym, szczególnie najsłabszym i najuboższym. "W odpowiedzi na wskazania naszych Patronów, postanowiliśmy wpisać działania na rzecz potrzebujących w misję naszego Muzeum" - zapewnia rzecznik muzeum Andrzej Arseniuk.

Całoroczna Szafa Przyjaciół mieści się w podziemiach kościoła  św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu (ul. Tamka 4a, wejście furtką od ulicy Elektrycznej; stacja metra: Centrum Nauki Kopernik). Otwarta jest w poniedziałki od godz. 18 do 20. W razie pytań można się skontaktować z wolontariuszami: szafaprzyjaciol@gmail.com.