Zakon z niezwykłą intuicją. Marianie świętują 350. rocznicę powstania zgromadzenia

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 08.12.2019 12:48

Byli pierwszym polskim zakonem męskim i prekursorami szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego według objawień św. s. Faustyny. Mszą św. w kościele na Stegnach księża marianie rozpoczęli jubileusz 350. rocznicy powołania ich zgromadzenia.

Świętowanie jubileuszu jest rozciągnięte na cztery lata. Świętowanie jubileuszu jest rozciągnięte na cztery lata.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gośc

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 7 grudnia, księżą marianie zainaugurowali obchody 350. rocznicy powołania ich zgromadzenia. Uroczystej Mszy św. z tej okazji, odprawionej w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Przy ołtarzu stanęli z nim biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz biskup koszedarski Jonas Ivanauskas z Litwy. W uroczystości wzięli udział także księża marianie i klerycy z domów zakonnych w Polsce.

W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał trudne początki zgromadzenia, gdy po ogłoszeniu tzw. aktu oblatio 11 grudnia 1670 r., czyli ofiarowania siebie, o. Stanisław Papczyński w pustelni w Puszczy Korabiewskiej (obecnie Mariańskiej) tworzył wspólnotę dedykowaną Maryi Niepokalanej.

- Wszystkie zakony do XVII w. przybywały do Polski z zagranicy, przeważnie z Zachodu. I tylko szaleniec mógł się porwać na realizację takiego planu, zwłaszcza w ówczesnej Rzeczpospolitej szlacheckiej, gdy sam założyciel pochodził z ludu i głosił surowy program życia - zauważył biskup.

"By nie stać bezczynnie w winnicy Pańskiej", o. Papczyński polecił współbraciom nieustanną modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, zwłaszcza poległych żołnierzy, cywilów, ofiary zarazy, wypadków, a także pomoc proboszczom w duszpasterstwie w parafiach.

Biskup warszawsko-praski wspomniał o licznych przeciwnościach, które towarzyszyły tworzeniu wspólnoty i rozwijaniu działalności duszpasterskiej w nowych miejscach. Przypomniał, że wiele lat trwały starania o zatwierdzenie zgromadzenia, co na poziomie diecezjalnym udało się w 1673 r. Aprobata Stolicy Apostolskiej nadeszła dopiero w 1699 r., trzy miesiące przed śmiercią ojca założyciela.

Kard. Kazimierz Nycz życzył marianom tak licznych powołań, jak było to za czasów bł. Jerzego Matulewicza.   Kard. Kazimierz Nycz życzył marianom tak licznych powołań, jak było to za czasów bł. Jerzego Matulewicza.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Przywoływał też późniejsze niełatwe losy zgromadzenia, które w czasach zaborów było o włos od wygaszenia, gdy pozostał w nim już tylko jeden marianin, ojciec generał Wincenty Sękowski.

Odrodzenie dokonało się za sprawą bł. o. Jerzego Matulewicza, późniejszego biskupa wileńskiego. W 1909 r. złożył on śluby zakonne przed o. Sękowskim i obiecał pozyskać nowych członków zgromadzenia.

Wielkie są zasługi tego błogosławionego. Kiedy umierał w 1927 r., zgromadzenie liczyło ponad 300 zakonników w 13 domach zakonnych. Czyż nie jest to cud? - mówił bp. R. Kamiński.

Przywołał tez postać ks. Jerzego Jarzębowskiego MIC, który w 1939 r. w Wilnie poznał ks. Michała Sopoćkę i zachwycił się nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia. Po wojennej tułaczce marianin dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie przy mariańskim klasztorze w Stockbridge powstało pierwsze na świecie sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Z okazji rozpoczynającego się jubileuszu kard. Kazimierz Nycz w imieniu całej archidiecezji podziękował marianom za ich pracę w parafiach na Stegnach, Marymoncie, na Pradze, w Górze Kalwarii, a także w innych placówkach w Polsce i na misjach. Życzył im tak licznych powołań, jak za czasów bł. Jerzego Matulewicza.

 - Zwróćmy uwagę, że charyzmat i ta Boża intuicja o. Stanisława Papczyńskiego sprawiły, że prawie 200 lat przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu on zakłada zakon, który jest jakby skoncentrowany na pielęgnowaniu i rozwijaniu kultu maryjnego. A potem marianie są pierwszymi, którzy głoszą Boże Miłosierdzie, jakby towarzysząc św. s. Faustynie i bł. ks. Michałowi Sopoćce, co potem znalazło wyraz w pontyfikacie św. Jana Pawła II, w beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny - podkreślił metropolita warszawski.

Ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał marianów, zaznaczył, że świętowanie jubileuszu jest rozciągnięte cztery lata. Dokładna rocznica powstania zgromadzenia, czyli 350 lat, przypada 11 grudnia 2020 r. Zakończenie Jubileuszu nastąpi 8 grudnia 2023 r., także w święto tytularne zgromadzenia. Tego roku przypada 350. rocznica zatwierdzenia pierwszego domu zakonnego marianów w Puszczy Korabiewskiej przez bp. Jacka Święcickiego.

"Rozciągnięcie jubileuszu jest historycznym nawiązaniem do kształtowania się naszego zgromadzenia, tj. od jego charyzmatycznego początku wyrażonego w oblatio do ukonstytuowania się pierwszej wspólnoty zakonnej" - napisał w specjalnym liście ks. Andrzej Pakuła MIC, przełożony generalny zgromadzenia.

Zaproponował, by dziełem jubileuszowym było powołanie przy mariańskich parafiach i rektoratach stowarzyszenia świeckich - Bractwa Niepokalanego Poczęcia Maryi. Ustanowione zostaną kościoły, w których będzie można uzyskać odpust z okazji jubileuszu zgromadzenia. Jednym z nich z pewnością będzie sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach, gdzie znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami założyciela.

Zapowiedziano także powstanie w latach jubileuszu domu formacyjnego dla marianów i dla pielgrzymów, przy sanktuarium w Górze Kalwarii.

W poszczególnych latach zaplanowane są specjalne wydarzenia wspólnotowe i formacyjne: w roku 2020 będzie to Konwent Generalny i Ogólnoświatowy Kongres Świeckich Współpracowników; w roku 2021 - spotkanie marianów w formacji wstępnej z całego świata w Licheniu oraz sympozja regionalne na temat szkoły Niepokalanego Poczęcia Maryi; w roku 2022 - spotkanie młodych marianów z całego świata oraz sesja naukowa w Warszawie, a później konwenty prowincji i wikariatów generalnych na temat paschalnej drogi zgromadzenia. W roku 2023 odbędzie się kapituła generalna, podczas której członkowie dokonają aktu zawierzenia Zgromadzenia Matce Bożej Niepokalanej w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.