Zmarł o. Jan Spież, badacz historii polskich dominikanów

jjw

publikacja 02.01.2020 23:20

Wieczorem 2 stycznia zmarł na Służewie o. Jan Andrzej Spież OP. Miał 78 lat.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
sluzew.dominikanie.pl

Bracia dominikanie ze służewskiego klasztoru poinformowali, że 2 stycznia wieczorem, zaopatrzony sakramentami, odszedł do Boga ich współbrat o. Jan Andrzej Spież OP.
Miał 78 lat, z czego 52 lata przeżył w dominikańskim zakonie, 46 lat w kapłaństwie.

Ojciec Jan Spież ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1964). Po dwóch latach pracy, najpierw w wydawnictwie, a następnie w Bibliotece Kórnickiej PAN, we wrześniu 1966 roku wstąpił do nowicjatu zakonu dominikanów.

Po przyjęciu święceń kapłańskich (29 czerwca 1973) był przez siedem lat duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W roku 1980 został skierowany do klasztoru na Służewie w Warszawie, do pracy w Instytucie Tomistycznym. W latach w 1983–1989 pełnił w tym klasztorze obowiązki przeora i proboszcza parafii.

Po trzech następnych latach spędzonych we Wrocławiu (duszpasterz akademicki i pomoc w parafii) i niepełnym roku w Gdańsku, w latach 1994-1998 i 2002-2005 został archiwistą Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Mimo tych obowiązków nie rezygnował ze swoich zainteresowań historycznych, ale rozszerzył je o badania nad historią zakonu.

Nie licząc popularnych artykułów na ten temat, recenzji i haseł słownikowych, opublikował wiele rozpraw o początkach polskiej prowincji zakonu.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Jana Spieża OP odbędą się w kościele św. Dominika (ul. Dominikańska 2) w czwartek, 9 stycznia.
O godz. 13 modlitwa różańcowa, o 13.30 - Msza św. pogrzebowa, a po niej odprowadzenie ciała śp. o. Jana do grobu w kwaterze dominikańskiej na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.