Trzej Królowie zawitali do Pruszkowa

Mariusz Przybylski

publikacja 06.01.2020 20:44

Zwycięska walka dobra ze złem, przemarsz ulicami miasta i wspólne kolędowanie. Tak wyglądał tegoroczny Orszak Trzech Króli w Pruszkowie, który kolejny raz zorganizowali rodzicie przy wsparciu parafii, szkół i władz lokalnych.

Trzej Królowie zawitali do Pruszkowa Dobro pokonało zło Mariusz Przybylski

"Cuda cuda ogłaszają!" to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Królów w Pruszkowie. Faktycznie, największe w tej części Mazowsza uliczne jasełka obfitowały w niesamowitości i cudowności. Po pierwsze w Orszaku wzięło udział ponad 1000 osób, przede wszystkim dzieci. Dziewczynki przebrane były za dwórki, a chłopcy za rycerzy. Dla dzieci przedszkolnych i młodszych organizatorzy zarezerwowali role aniołków i pastuszków ze świty Świętej Rodziny. Opiekę nad nimi roztaczały mamy (damy dworu) i ojcowie (ze straży ojcowskiej).

Trzej Królowie zawitali do Pruszkowa   W pruszkowskim Orszaku wzięło udział ponad 1 tys. osób Mariusz Przybylski

Po drugie, tegoroczna walka dobra ze złem była wyjątkowo zacięta, ale i owocna. Ataki ojców przebranych za diabły zostały skutecznie odparte przez dzieci wspierane przez ojców ze straży ojcowskiej. Radość dzieci z pokonania sił nieczystych nagrodzona została nie tylko ciepłym słowem rodziców i organizatorów, ale i pączkami.

Po trzecie, po raz pierwszy za jeden z mansjonów (scen, na których odgrywano scenki związane z życiem Świętej Rodziny) odpowiadali uczniowie pruszkowskiego liceum Pryzmat. To nowa placówka edukacyjna Fundacji Sternik, która prowadzi już przedszkole oraz szkoły podstawowe dla chłopców i dziewczynek, które promują wartości chrześcijańskie.

Trzej Królowie zawitali do Pruszkowa   W organizację ulicznych jasełek włączyli się rodzice, parafie, szkoły i lokalne władze Mariusz Przybylski

Po czwarte, na Trzech Królów w centrum miasta czekały zwierzęta: kozy i owce. - Wspólnym celem Orszaku jest świętowanie okresu Bożego Narodzenia i zacieśnianie więzów rodzinnych. Bo rodzina jest najważniejsza, a nikt nie wychowuje lepiej dzieci niż tata i mama - mówi Iwona Skajewska ze Stowarzyszenia Rodziców Przedszkola i Szkoły Azymut "Na Fali”, które kolejny już rok organizowało uliczne jasełka w Pruszkowie.

Współorganizatorami tego wydarzenia są również cztery pruszkowskie parafie we współpracy ze starostwem powiatowym oraz Urzędem Miasta Pruszków, a także okolicznymi szkołami. Co roku wydarzenie jest otwarte dla wszystkich. Może w nim wziąć każde dziecko, rodzina i każda osoba, która chce świętować czas Bożego Narodzenia. Również w przyszłym roku chcemy zorganizować Orszak Trzech Króli. Osoby zainteresowane współpraca zapraszamy na kontaktu ze Stowarzyszeniem "Na fali”.