W Radzyminie stanie 3-metrowa figura Matki Bożej Łaskawej

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 24.01.2020 13:39

Widoczny z trasy S8 pomnik-wotum ma upamiętnić 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Znamy jego wstępny projekt i lokalizację.

W Radzyminie stanie 3-metrowa figura Matki Bożej Łaskawej Ks. Krzysztof Ziółkowski zaprezentował wstępny plan pomnika-wotum i jego lokalizację. Agata Ślusarczk /Foto Gość

Figura jest już prawie gotowa. 3-metrowy gipsowy projekt rzeźby Matki Bożej Łaskawej powstaje pod okiem dwóch profesorów ASP. Za wzorzec służy im figura znajdująca się w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz zeznania świadków wydarzeń sprzed stu lat. Według ich relacji Matka Boża ukazała się nacierającym na Warszawę bolszewikom jako Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy. Agresorzy w popłochu uciekli, a zwycięską bitwę nazwano Cudem nad Wisłą.

Posłuchaj prelekcji Ewy Storożyńskiej o objawieniach Matki Bożej Łaskawej podczas Bitwy Warszawskiej:

Ewa Storożyńska - Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą
Andrzej Kocuba Production

- Przez wiele lat Bitwa Warszawska i miejsce Matki Bożej w tym wydarzeniu były nieobecne w przestrzeni publicznej - wielokrotnie podkreślał bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Odlana z brązu figura Matki Bożej Łaskawej trzymającej w ręku strzały nieprzyjaciela ustawiona będzie na 5-metrowym cokole na terenie powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, w odległości ok. 100 metrów od trasy S8. Gotowe są wstępne wizualizacje pomnika-wotum i jego lokalizacja.

- Wierzymy, że tak jak w 1920 r. Matka Boża chroniła walczących Polaków, tak i teraz będzie czuwała nad nami i naszą ojczyzną - mówi proboszcz powstającego sanktuarium ks. Krzysztof Ziółkowski. I dodaje, że główną intencją składaną przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej będzie prośba o zjednoczenie serc Polaków.

W Radzyminie stanie 3-metrowa figura Matki Bożej Łaskawej   Proboszcz ks. Krzysztof Ziółkowski podkreśla, że to dopiero wstępna wizualizacja, a nie gotowy projekt. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Uroczyste poświęcenie pomnika-wotum odbędzie się 16 sierpnia na terenie parafii w Radzyminie w obecności władz państwowych. Zbieraniem datków na figurę zajmuje się Fundacja im. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Na stronie diecezji warszawsko-praskiej można przeczytać więcej o inicjatywie.

Figura Matki Bożej Łaskawej razem z powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II to część wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą oraz upamiętnienie 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. - Tak jak symbolem przywracania pamięci o Powstaniu Warszawskim jest Muzeum Powstania Warszawskiego, tak chcemy, by powstające w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II i figura Matki Bożej Łaskawej były częścią przywracania  zacieranej przez wiele lat pamięć o wydarzeniach z 1920 r. - wyjaśnia Jakub Troszyński, rzecznik kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Powstające sanktuarium św. Jana Pawła II można wesprzeć na stronie www.wotum1920.pl.