Warszawska wspólnota Sant’Egidio wydała przewodnik dla osób bezdomnych

jjw

publikacja 04.02.2020 21:32

Wspólnota Sant’Egidio udostępniła aplikację na telefon, dzięki której każdy może pomóc osobom bezdomnym. To wirtualna wersja przewodnika po Warszawie "GDZIE zjeść, spać, umyć się" przygotowanego dla osób bezdomnych.

Przewodnik dostępny jest w wersji papierowej i w formie pdf Przewodnik dostępny jest w wersji papierowej i w formie pdf
Materiały prasowe

To czwarte wydanie przewodnika przygotowanego przez członków i wolontariuszy Wspólnoty Sant’Egidio we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i Urzędem m.st. Warszawy. 

Na 154 stronach zebrano dane adresowe i kontaktowe do wszystkich tych instytucji, organizacji i wspólnot w stolicy, które wydają żywność, ubrania, udostępniają miejsca noclegowe, pomagają medycznie, psychologicznie, jak i świadczą kompleksową pomoc w wychodzeniu z bezdomności.  

Opisane są w nim także najważniejsze procedury dotyczące wydawania dokumentów, uzyskiwania zasiłków i innych form formalnego wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Integralną częścią książeczki jest również mapa Warszawy, na której oznaczono miejsca, gdzie można otrzymać pomoc.

Przewodnik „GDZIE zjeść, spać, umyć się” dostępny jest w formie papierowej w siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio przy ul. Wspólnej 61, w Szafie Przyjaciół przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus (ul. Tamka 4A) oraz w siedzibach innych organizacji zajmujących się pomocą osobom doświadczającym bezdomności w Warszawie.

Można go również pobrać w formacie PDF pod adresem: www.santegidio.org.

Na telefony z systemem Android dostępna jest również wersja testowa aplikacji „GDZIE”, zawierająca najważniejsze rozdziały przewodnika, która będzie uzupełniana i rozwijana. Jej pełne uruchomienie nastąpi wiosną tego roku.

Aplikację stworzyła Wspólnota Sant’Egidio w Poznaniu, pracująca także nad przewodnikiem dla swojego miasta. Podobne przewodniki, wzorowane na warszawskim, zostały wydane przez zaprzyjaźnione organizacje również w Krakowie i Wrocławiu.

Przewodnik „GDZIE” jest wydawany przez Sant'Egidio w kilkunastu miastach europejskich, w Rzymie – skąd wywodzi się Wspólnota – już od 30 lat.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku. Regularnie spotyka się z osobami bezdomnymi podczas „kolacji na ulicy” oraz odwiedzin miejsc, w których żyją na peryferiach miasta. Prowadzi również Szafę Przyjaciół – magazyn z darmowymi ubraniami dla potrzebujących.