Ponad milion osób odwiedziło w 2019 r. Zamek Królewski

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.02.2020 21:39

Jeszcze nigdy w powojennej historii zamku nie zanotowano tak wielu zwiedzających.

Na ten rok zamek również przygotowuje szereg atrakcyjnych wystaw czasowych i wydarzeń kulturalnych Na ten rok zamek również przygotowuje szereg atrakcyjnych wystaw czasowych i wydarzeń kulturalnych
Jakub Szymczuk

W ubiegłym roku Zamek Królewski odwiedziło aż 1 033 098 osób.

Rekordowo wysoka frekwencja to niewątpliwie zasługa wielu ciekawych ekspozycji i wydarzeń, związanych z Rokiem Wazowskim, ogłoszonym w Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 400-lecia ukończenia rozbudowy rezydencji królewskiej przez króla Zygmunta III Wazę.

W minionym roku muzealnicy przygotowali aż 5 wystaw czasowych: "Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie", "Rządzić i Olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII w.", "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach", "36 x Rembrandt" i "Świat polskich Wazów. Przestrzeń, ludzie, sztuka".

Wypożyczono na nie 1240 obiektów ze 169 instytucji, a w ramach przygotowań do ich prezentacji, zabiegom konserwatorskim poddano 319 obiektów. Wśród wypożyczonych skarbów były m.in suknie diamentowa i rubinowa obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z jasnogórskiego skarbca, która po raz pierwszy opuściła jasnogórskie wzgórze.

Na Zamku Królewskim odbyło się też 508 projektów edukacyjnych, 6 konferencji naukowych i 13 koncertów muzyki klasycznej.