I ty możesz zostać Cyrenejczykiem. Misteria u pallotynów w Ołtarzewie

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 06.03.2020 15:36

Pallotyńscy seminarzyści zaprezentują teatralne przemyślenia nad męką Pańską. Zła wiadomość jest taka, że już miesiąc przed premierą rozeszły się bilety na wszystkie 15 spektakli. Na liście rezerwowej czeka ponad tysiąc osób!

Widowisko składa się z 16 scen. Widowisko składa się z 16 scen.
Materiały prasowe /Fot. Aleksandra Stankiewicz

Prace nad tegorocznym misterium, które będzie prezentowane w Wielkim Poście w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, rozpoczęły się już w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to reżyser - alumn Paweł Strojewski SAC - myśląc o scenariuszu, postanowił pokazać w nim przede wszystkim niezwykłą miłość Ojca i Syna. Miłość aż po największe poświęcenie, zdolną znieść wszystko, przekraczającą śmierć.

 - W tegorocznym misterium, zatytułowanym "Niech świat się dowie", tajemnicą centralną będzie odniesienie Chrystusowej męki do Jego relacji z Ojcem oraz ukazanie miłości Boga Ojca do każdego człowieka. Postaramy się przedstawić mękę naszego Pana jako wyraz miłości i posłuszeństwa Syna, który nie wahał się uniżyć samego siebie aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej, ze względu na wolę Ojca. Wolę, którą jest nasze zbawienie i uświęcenie - wyjaśnia reżyser.

Sztuka skupia się więc na samej ofierze Jezusa, w opisie której reżyser sięgnął do zapomnianego trochę nabożeństwa - Zegara Męki Pańskiej, krzewionego przez Zgromadzenie Pasjonistów.

Praktykę tę opisał w 1601 r. św. Józef Kalasancjusz, założyciel Zakonu Szkół Pobożnych. Święty zalecał przeżywanie całego dnia w rytmie męki Jezusa Chrystusa, zaczynając o godz. 19 od rozważania gestu umycia nóg apostołów, aż do godz. 18 następnego dnia, kiedy kontempluje się złożenie do grobu ciała Jezusa.

- Chciałbym, żeby widz skupił się na towarzyszeniu Jezusowi w drodze krzyżowej - podkreśla al. Strojewski.

Ta droga na Golgotę zestawiona jest w spektaklu z drogą Abrahama na miejsce ofiary, którą prorok - zgodnie z wolą Boga - miał złożyć ze swojego syna Izaaka. - Odwołałem się do Starego Testamentu, bo już tam Bóg zapowiada odkupienie człowieka, które dokona się przez ofiarę Mesjasza - mówi reżyser. Zadaniem alumna Michała Elsnera, wcielającego się w rolę 100-letniego proroka, było pokazanie, jak trudne do wykonania było Boże żądanie. - W starotestamentalnej historii Bóg zachował syna Abrahama przy życiu. Swojego Syna już nie oszczędził, bo taki był plan zbawienia świata - podkreśla alumn.

Pierwszoplanową postać Jezusa zagra w spektaklu Rafał Kucharski, alumn IV roku. Oprócz niego na deskach seminaryjnego teatru wystąpi 16 seminarzystów i dwie świeckie osoby - kobiety grające Maryję i służącą na dziedzińcu w pałacu Kajfasza. Reżysera będzie można zobaczyć w bardzo dynamicznej roli diabła. Drugim "czarnym charakterem", czyli Judaszem, będzie Maciej Książyk.

W roli apostoła Jana wystąpi Karol Piłacik, a św. Piotra - Michał Elsner. Towarzyszyć im będzie jeszcze trzeci, bezimienny apostoł (w tej roli Dawid Kisiel), w którym - jak podkreśla reżyser - każdy będzie mógł zobaczyć siebie.

Tegoroczne misteria będą interaktywne. Jeden z widzów będzie miał szansę sam zagrać w misteriach. Bo kiedy Skazaniec prowadzony na Golgotę będzie tracił siły, rzymscy żołnierze wejdą na widownię i spośród oglądających wybiorą pomocnika - Szymona z Cyreny.

- Misterium Męki Pańskiej jest wystawiane na deskach seminaryjnego teatru od 60 lat. Jest dużym wydarzeniem dla całej wspólnoty seminaryjnej. W okresie Wielkiego Postu, by je zobaczyć, odwiedza nas kilka tysięcy osób - podkreśla ks. dr Przemysław Podlejski SAC, wicerektor WSD w Ołtarzewie, opiekun misterium. I dodaje, że jest to przeżycie na wskroś religijne. Poruszające duchowo. Dlatego na widzów przyjeżdżających na spektakl czekają otwarte konfesjonały.

Widowisko trwa ok. 1,5 godziny. Zwyczajowo już przed nim widzowie mogli obejrzeć gmach ołtarzewskiego seminarium, poznać jego bogatą historię i dowiedzieć się o życiu seminarzystów.

W tym roku spacerów po seminarium nie będzie, ponieważ w liczącym prawie 100 lat budynku trwa generalny remont. Oglądający misterium, jeśli zechcą, będą mogli finansowo wspomóc to przedsięwzięcie.

Terminy spektakli

Misterium będzie można obejrzeć w następujące piątki o 19.15: 6, 13, 20, 27  marca, 3 kwietnia; w soboty o godz. 14 i 16: 14, 21, 28 marca i 4 kwietnia oraz w niedzielę 15 marca o 13.30 i 15.30. Wejście jest bezpłatne, ale biletowane. Teraz można się już jedynie wpisać na listę rezerwową, która jednak liczy już ponad tysiąc osób.