Robotem w koronawirusa

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 04.04.2020 18:43

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaprezentowano robota UVD, który wyręczy ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia. Wkrótce może on trafić do szpitala przy ul. Banacha 1a w Warszawie.

Robotem w koronawirusa Robot jest w pełni autonomiczny. Po zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Materiały prasowe WUM

Urządzenie oczyszcza zarówno powierzchnię, jak i powietrze wykorzystując promieniowanie UV. W ciągu 3 do 5 minut jest w stanie zdezynfekować pomieszczenie o wielkości 20 mkw., zanim personel medyczny wejdzie do środka. Służy do dezynfekcji głównie sal chorych, bloków operacyjnych i korytarzy. Usuwa patogeny przez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA.

To pierwszy egzemplarz takiego robota w Polsce. Do praktyki klinicznej wprowadzono go już w Chinach, Włoszech i Wielkiej Brytanii. - W dobie walki z koronawirusem posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha, jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu do tego typu pomocy - powiedział podczas prezentacji robota w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 3 kwietnia prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

Badania w Wielkiej Brytanii i Danii wykazały, że UVD Robot redukuje ilość mikroorganizmów o nawet 99,99 proc. Przy prędkości 10 cm/1 s i odległości 1 m od powierzchni emituje światło UV-C 50 mJ/cm kw. Może dezynfekować pomieszczenia przy zachowaniu pracy szpitala. Dezynfekuje w obrocie 360°. Po wstępnym zaprogramowaniu działa jak robot, czyli nie wymaga obsługi.