Bp Janocha: Kościół nie może tej nocy nie śpiewać!

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 12.04.2020 01:29

Pusta katedra, puste kościoły w Warszawie i na świecie. - Czy nie należałoby raczej modlić się: "Ta zaś świątynia niechaj nie zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu”? – pytał podczas liturgii Wigilii Paschalnej bp Michał Janocha.

Bp Janocha: Kościół nie może tej nocy nie śpiewać! Podczas liturgii Wigilii Paschalnej homilię wygłosił bp Michał Janocha.

Liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona w archikatedrze warszawskiej rozpoczęła uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Homilię wygłosił bp Michał Janocha, który zacytował początek Orędzia Paschalnego: "Weselcie się już zastępy aniołów w niebie, weselcie się słudzy Boga, niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie”.

- Czy te słowna nie są dziś nie na miejscu? Znowu około 20 ofiar w Polsce, na świecie już ponad 100 tys. chorych, zarażonych na wszystkich kontynentach nikt nie zliczy. Czy nie należałoby raczej modlić się: "Smućcie się już zastępy aniołów w niebie, smućcie się słudzy Boga”? - pytał biskup Janocha.

- Świętojańska katedra jest pusta, puste dziesiątki kościołów Warszawy, puste tysiące kościołów w Polsce, puste setki tysięcy kościołów w Europie i na wszystkich kontynentach. Czy nie należałoby raczej śpiewać: "Ta zaś świątynia niechaj nie zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu”? - kontynuował.

Bp Janocha podkreślił, że najgłębsza tajemnica odkupienia człowieka dokonuje się podczas zejścia Chrystusa do otchłani. - Im głębiej doświadczamy otchłani, pustki, lęku, bezradności, ciemności, tym głębiej odkrywamy moc Zmartwychwstałego Pana - przypomniał bp Janocha, nawiązując do czczonej u wschodnich chrześcijan ikony "Zstąpienie do otchłani".

- Kościół, aby wyrazić to doświadczenie, które jest doświadczeniem radości, nie płytkiej wesołości, taniego optymizmu, ale radości paschalnej, sięga po język sztuki, bo tylko ona jest zdolna wyrazić uczucia, które temu towarzyszą.To jest Exsultet, który wybucha jak płomień ze środka nocy i objawia, że radość paschalna to jest smutek, z którego Bóg zdejmuje zasłonę - powiedział.

- To tutaj odkrywamy paschalną radość - mówił. Dodał, że Kościół "nie może nie śpiewać tej nocy, tak jak śpiewał przez wieki: w czasie klęsk żywiołowych, powietrza, głodu, ognia i wojny, z głębi doświadczeń ciemności".

Podkreślił, że życie człowieka ma sens ze względu na odkupienie, jakiego dokonał Zmartwychwstały Chrystus "krusząc więzy śmierci".

Oglądaj transmisję Wigilii Paschalnej w archikatedrze warszawskiej: