Naukowcy SGGW opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

aś /PAP

publikacja 17.04.2020 11:38

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna.

Naukowcy SGGW opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami Innowacyjny, roślinny filtr może być używany nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale także może być elementem systemu oczyszczania powietrza m.in. w szpitalach lub szkołach. Materiały SGGW

Światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy prof. Mohamed Hazem Kalaji oraz specjalista od wertykalnej uprawy roślin dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak biura, galerie handlowe czy lotniska.

Ostatnio naukowcy zajmowali się opracowaniem filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistej maseczki do "zatrzymania wirusów”. Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc.

W związku pojawieniem się pandemii koronawirusa naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak, aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilości światła, np. pokojowego, jest wystarczająca, aby maseczka „działała” doskonale. Ponadto maseczka może być również „czynna” w ciemności przez kilkanaście godzin.

Ten innowacyjny produkt może być użyteczny nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale może również być elementem systemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy). Wynalazek może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb.

Naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu, jakim jest maska z naturalnych roślin. Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym.

- Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie - podkreślił Krzysztof Szwejk, rzecznik SGGW.