Niedziela Miłosierdzia w warszawskich miejscach kultu. Jak świętować w czasie epidemii?

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 18.04.2020 09:47

Transmisje Mszy św. będą z Domu s. Faustyny z Ostrówka, sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej i sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Ożarowa Mazowieckiego.

Niedziela Miłosierdzia w warszawskich miejscach kultu. Jak świętować w czasie epidemii? W tym roku w uroczystościach Niedzieli Miłosierdzia będzie można wziąć udział online. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy tłumy czcicieli Bożego miłosierdzia gromadziły się w Warszawskich Łagiewnikach na Kole, w Domu s. Faustyny w Ostrówku czy w sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej. W czasie epidemii uroczystości na taką skalę nie odbędą się. Pozostaje łączność duchowa i pytanie o Boże miłosierdzie w czasie koronawirusa. O odpowiedź poprosiliśmy kustoszów miejsc związanych z kultem Bożego miłosierdzia.

  • Dom s. Faustyny w Ostrówku

Dom s. Faustyny w czasie narodowej kwarantanny nie ustaje na modlitwie. W Niedzielę Miłosierdzia Mszę św. o g. 15 w kaplicy Domu Pielgrzyma im. św. Faustyny odprawi bp Romuald Kamiński. Transmisja na Salve net >>. Każdego dnia o godz. 15 siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego modlą się, wypraszając Boże miłosierdzie dla świata. Transmisję modlitwy w Godzinie Miłosierdzia Można śledzić na Facebooku. - Chciałabym, by tego dnia cały Kościół zjednoczył się w wołaniu do Jezusa Miłosiernego o uwolnienie świata od epidemii, ale także - równie gorliwie - modlił się o łaskę wiecznego zbawienia dla grzeszników. Czyż życie ziemskie jest dla nas, ludzi wiary większą wartością niż zbawienie człowieka? - pyta s. Rachela ZSJM, przełożona Domu s. Faustyny. Siostra zachęca do ufności w Boże miłosierdzie. - Zaufajmy Panu, każdy według swoich możliwości, a On się o nas zatroszczy, bo wie czego nam najbardziej w tym czasie potrzeba - mówi s. Rachela.

  • Sanktuarium św. Faustyny, ul. Żytnia

Obchody Niedzieli Miłosierdzia w sanktuarium św. Faustyny przy parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny rozpoczną się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. o godz. 15 będzie przewodniczył bp Rafał Markowski. Co roku Niedziela Miłosierdzia gromadziła tłumy. W tym roku kościół będzie pusty. Liturgia zostanie odprawiona bez udziału wiernych i będzie transmitowana online na kanale YouTube parafii >>  - To dla nas wszystkich wielki znak - zauważa ks. Krzysztof Sotsur, kustosz sanktuarium. I dodaje: - Może Jezus przypomina nam, że są momenty w życiu katolika, kiedy potrzeba oderwać się od zbytków tego świata - kin, teatrów, restauracji, a skupić się na tym co najważniejsze, na Bogu. W Niedzielę Miłosierdzia na tej ostatniej szansie - łasce miłosierdzia i wołaniu: "Jezu ufam Tobie”. Duchowny zauważa, że epidemia wstrząsnęła wieloma ludźmi. - To jest pytanie, w którą stronę pójdą, czy zwrócą się do Boga. W każdy piątek modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia szczególnie za zatwardziałych grzeszników - mówi kustosz. I dodaje: - Liczę na Ducha Świętego.  

  • Warszawskie Łagiewniki, przy parafii św. Józef Oblubieńca NMP na Kole 

W tym roku uroczystości przy pomniku Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło miały odbyć się po raz 20. Jubileusz był już przygotowany. - Bóg zaplanował to święto inaczej. Musieliśmy ze wszystkiego zrezygnować. W kościele wyłożyliśmy przygotowane na tę okazję modlitewniki "Przewodnik po Bożym Miłosierdziu” - mówi ks. Zbigniew Godlewski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. W Niedzielę Miłosierdzia nie będzie centralnych uroczystości. Msze św. odbywać się będą w parafii w porządku niedzielnym z zachowaniem limitu pięciu osób. - Chcę zaprosić wiernych do refleksji i zapytać, co Bóg chce przez to wydarzenie nam powiedzieć - mówi proboszcz. I pyta: Może chce, byśmy w końcu, jako społeczeństwo, zaczęli traktować Go bardziej na serio - zaprosili do Konstytucji, uchwalanych ustaw, do szkół i życia społecznego?

  • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Ożarów Mazowiecki

Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia rozpocznie się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia i tak jak wszystkie liturgie w parafii będzie transmitowana online na kanale YouTube sanktuarium >> W tym roku święto Miłosierdzia Bożego skłania do refleksji. - Bóg jest zawsze miłosierny i czeka na nas także w najtrudniejszych sytuacjach. To od nas zależy, czy tak jak syn marnotrawny zwrócimy się do Niego i zawierzymy Mu swoje życie - zauważa ks. Zdzisław Słomka SAC, kustosz sanktuarium. I dodaje: Potrzeba naszej decyzji, by Boże Miłosierdzie zaczęło działać w naszym życiu. W sanktuarium odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Do 3 maja trwa Nowenna Pompejańska o ustanie epidemii.

Czytaj także: