Kultura wychodzi z kwarantanny. Co możemy już zwiedzić w Warszawie?

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 06.05.2020 13:34

Ostrożnie i powoli otwierają się stołeczne muzea. Wprowadzają limity gości, skrócone trasy zwiedzania i ścisły reżim sanitarny.

Zamek Królewski w Warszawie można zwiedzać zmienioną trasą. Zamek Królewski w Warszawie można zwiedzać zmienioną trasą.
Jakub Szymczuk /Foto Gość

Zgodnie z ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego drugim etapem odmrażania gospodarki, od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie. Mogą, chociaż nie muszą. Wszystko zależy od tego, czy są w stanie zapewnić gościom korzystanie z nich w sposób bezpieczny, zgodnie z wymogami sanitarnymi obowiązującymi w czasach epidemii.

Pierwszy w Warszawie otworzył swoje podwoje po kwarantannie Zamek Królewski. 4 maja dyrektor prof. Wojciech Fałkowski w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, otworzył Bramę Zegarową i zaprosił do zwiedzania muzeum.

Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 12–17, a w soboty i niedziele – w godz. 10–17. Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem. Dłużej, bo w godz. 10–20 można zwiedzać ogrody zamkowe.

W zamku obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową.

Skrócona, ale uwzględniająca najatrakcyjniejsze elementy ekspozycji zamkowych Trasa Królewska obejmuje: m.in. salę Canaletta, dawną Izbę Audiencjonalną, sypialnię, garderobę, gabinet Króla, sale Tronową, Rycerską, Wielką oraz salę Rady.

8 maja zostaną otwarte kolejne obiekty w Łazienkach Królewskich.   8 maja zostaną otwarte kolejne obiekty w Łazienkach Królewskich.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

5 maja, po przerwie, goście pojawili się też w części obiektów Muzeum Łazienki Królewskie. W godz. 10–16 wejść można do sal na parterze Pałacu na Wyspie i Białego Domu oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (sala wystaw czasowych). Od 8 maja zwiedzać można będzie Starą Oranżerię wraz z Królewską Galerią Rzeźby. Teatr Królewski dostępny będzie z Loży Królewskiej.

Możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne. W obiektach przebywać może ograniczona liczba osób: od 3 w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, do 25 w Pałacu na Wyspie. Ograniczono też czas zwiedzania poszczególnych obiektów do 15–30 minut. 

Pałac w Wilanowie na razie udostępnia tylko otaczający go park. Zaprasza od 9.30 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.00), przypominając, że także tam obowiązują maseczki na twarzy i zachowanie dwumetrowej odległości od innych zwiedzających. Do parku plenerowego przy Muzeum Wojska Polskiego można wejść od 6 maja. Muzealne sale z historycznym orężem na razie będą niedostępne.

Zamknięte czasowo z powodu epidemii Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie zostanie ponownie otwarte w południe 10 maja. Ekspozycja znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 m. Zajmuje około 2 tys. m kw powierzchni.

19 maja goście wrócą do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1.   19 maja goście wrócą do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

– Do muzeum może wejść jednocześnie 100 osób. Na gości czekają maty i płyny do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, w maseczkach i z zachowaniem bezpiecznych odległości. Zamknięte są szatnie, a zwiedzający korzystają z wind pojedynczo, z wyjątkiem rodzin – zaznacza Andrzej Arseniuk z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Od 19 maja będzie czynne Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, znajdujące się przy bazylice archikatedralnej na Starym Mieście. Jego zbiory będzie mogło jednocześnie oglądać do 50 osób. Będzie czynne w weekendy od 12.00 do 16.00, a od wtorku do piątku od 13.00 do 17.00.

Do otwarcia przygotowuje się także Muzeum Narodowe w Warszawie "Odwiedziny znów będą możliwe, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pracujemy nad zmianą regulaminu. W tych trudnych czasach zdrowie naszej publiczności jest priorytetem!" – zapewnia placówka.

Muzeum Chopina jeszcze nie zdecydowało się jeszcze zaprosić gości, ale jego filia: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i park w Żelazowej Woli już są otwarte. Na razie jednak zrezygnowano z odbywających się tam w weekendy koncertów chopinowskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w najbliższym czasie nie planuje otwarcia wystaw. Zaprasza za to do ich wirtualnego oglądania, do skorzystania z warsztatów i czytelni online oraz do słuchania Radia POLIN.

Dostępny dla gości jest Dworek w Żelazowej Woli, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, oraz otaczający go przepiękny park.   Dostępny dla gości jest Dworek w Żelazowej Woli, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, oraz otaczający go przepiękny park.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Miejskie placówki kultury na razie pozostają zamknięte. "Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców (czytelników, zwiedzających oraz pracowniczek i pracowników instytucji). Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią" – informuje warszawski ratusz.

Na razie więc pozostaje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy czy Muzeum Warszawskiej Pragi. 

Nadal cicho i pusto jest w Centrum Nauki Kopernik, które w ubiegłym roku odwiedziło prawie 1,2 mln gości. W listopadzie będzie świętowało 10. urodziny. "Kopernik to nie muzeum. Z prawnego punktu widzenia należymy do »instytucji, prowadzących działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką«. Takie miejsca otworzą się w późniejszym, nie wskazanym jeszcze przez rząd terminie" – tłumaczy placówka i prosi planujących wizyty o cierpliwość.

Co najmniej do końca maja nie przewiduje otwarcia Galeria Kordegarda. Do odwołania pozostaje zamknięta Biblioteka Narodowa i inne stołeczne biblioteki.