Noc Muzeów w innym terminie, ale są wyjątki

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 13.05.2020 14:43

Z powodu epidemii 16 maja nie odbędzie się popularna Noc Muzeów. Niektóre placówki jednak z niej nie zrezygnowały i przygotowują atrakcje.

W Muzeum Sportu i Turystyki można obejrzeć kajak, którym pływał ksiądz, a później biskup Karol Wojtyła zanim został papieżem. W Muzeum Sportu i Turystyki można obejrzeć kajak, którym pływał ksiądz, a później biskup Karol Wojtyła zanim został papieżem.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Z powodu epidemii Noc Muzeów nie odbędzie się zgodnie z planem, czyli 16 maja. Nowy termin zostanie wyznaczony na drugą połowę września, kiedy - miejmy nadzieję - placówki kultury i inne będą mogły już funkcjonować w mniejszym reżimie sanitarnym, a zwiedzający bezpiecznie wziąć udział w organizowanych przez nie wydarzeniach.

Noc Muzeów z roku na rok przyciąga większe rzesze miłośników nocnego zwiedzania. W ubiegłorocznej edycji w Warszawie wzięło udział ponad 200 tys. osób, przed którymi swoje podwoje otworzyły 262 placówki.

W tym roku w maju nie zobaczymy wijących się kolejek przed Muzeum Narodowym ani Pałacem Prezydenckim. Nie będzie tłumów na Krakowskim Przedmieściu i zabytkowych "ogórków", pomagających sprawnie przemieszczać się między atrakcjami.

Ale dwa warszawskie muzea z imprezy nie zamierza rezygnować. Wręcz przeciwnie: bardzo na nią zapraszają.

16 maja o godz. 18 wystartuje Mistrzowska Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki. Będzie inna od tych z poprzednich lat, bo zamiast do muzealnych sal przy Wybrzeżu Gdyńskim 4, placówka zaprasza na swoją stronę internetową. Na tę noc przygotowała specjalny program.

Rozpocznie go spotkanie "na żywo" z Czesławem Langiem, wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata, organizatorem Tour de Pologne. Kolejnymi gośćmi będą: Luiza Złotkowska - srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim, Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, oraz Bartłomiej Marszałek z ORLEN Team - pierwszy i jedyny Polak w wodnej Formule 1 F1H2O. Do soboty miłośnicy sportu mogą nadsyłać pytania, które chcieliby zadać gościom.

Podczas Mistrzowskiej Nocy Sportu będzie można online zobaczyć ciekawe sportowe trofea i eksponaty, usłyszeć opowieści o nich, zajrzeć do muzeum "od kuchni" oraz wrócić wspomnieniami do największych sportowych sukcesów Polaków i posłuchać opowieści ich bohaterów.

- Dodatkową atrakcją będzie prezentacja nowego eksponatu - motocykla, na którym w 1973 roku Jerzy Szczakiel został pierwszym polskim żużlowym mistrzem świata. Został on wypożyczony ze Stacji Muzeum na pięć lat - mówi Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.

Z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II muzeum przygotowało wystawę pt. "Wędrówka do świętości". Będzie można na niej zobaczyć najcenniejsze pamiątki związane z turystyczno-sportowym obliczem Ojca Świętego, m.in. jego kajak i kamień z Mount Everestu, który papież otrzymał od himalaistki Wandy Rutkiewicz. Ekspozycja zostanie wzbogacona o wyjątkową kolekcję portretów papieża, autorstwa fotografa Grzegorza Gałązki, oraz o medale, monety i numizmaty.

Uzupełniać ją będzie reportaż „Wędrówka do świętości”, ukazujący drogę Karola Wojtyły - gimnazjalisty, kleryka, kapłana, biskupa, papieża - do świętości.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 18 maja, premierowa emisja reportażu planowana jest w sobotę 16 maja na muzealnym kanale YouTube, Facebooku i stronie internetowej.

Sama placówka jeszcze nie wznowiła działalności po przerwie spowodowanej epidemią. Pierwszych zwiedzających przyjmie 18 maja. Zachowane będą środki ostrożności, a liczba gości obecnych równocześnie na ekspozycji nie przekroczy 40 osób .

Muzeum kusi obniżką o połowę cen biletów wstępu, która będzie obowiązywała do końca maja.

Muzeum Niepodległości postanowiło 16 maja otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających za pomocą Facebooka. W ramach akcji „Noc na Cytadeli”, zorganizowanej w wersji on-line, zaprezentuje najciekawsze zbiory i historie związane z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Zaplanowano dwa wejścia "na żywo". Podczas pierwszego, o godz. 19, muzeum zaprezentuje makietę Cytadeli i opowie, jak ta okolica zmieniała się przez lata. Widzowie będą mogli zobaczyć także najważniejsze cele w dawnym więzieniu, które zostały poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta i Romana Dmowskiego. Ostatnią atrakcją tego spotkania będzie prezentacja klucza do cytadeli, który 4 maja 1834 roku został wręczony namiestnikowi Iwanowi Paskiewiczowi.

W drugim wejściu "na żywo", o  21.00 widzowie zobaczą jak wyglądała sala przesłuchań w więzieniu na Cytadeli, a także obejrzą rekonstrukcję drogi skazańca od celi do Bramy Straceń. W inscenizacji zostaną użyte rekwizyty i stroje z okresu powstania styczniowego.