Fragment muru berlińskiego trafił do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

jjw /archwwa.pl

publikacja 18.05.2020 13:38

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II premier Mateusz Morawiecki przekazał do wilanowskiej świątyni wymowny eksponat.

Uroczyste przekazanie niezwykłego eksponatu na dziedzińcu Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Uroczyste przekazanie niezwykłego eksponatu na dziedzińcu Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Muzeum Jana Pawła Ii i Prymasa Wyszyńskiego Mt5.14

Oryginalny fragment muru waży 3,5 tony. Pochodzi z pierwszego rzędu muru berlińskiego pomiędzy centrum Berlina i dzielnicą Treptow.

Przekazał go w darze polskiemu premierowi Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce. Premier postanowił podarować niezwykłą pamiątkę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt5.14. 

To symboliczny eksponat, przypominający wkład obu wielkich Polaków: św. Jana Pawła Ii i Prymasa Tysiąclecia, w pokojowy upadek komunizmu. Symbolem zwycięstwa nad komunizmem stało się zburzenie muru berlińskiego w 1989 r. Jego fragment - betonowy blok - przekazano dzisiaj do wilanowskiego muzeum, w obecności ofiarodawców i kard. Kazimierza Nycza.

- Jan Paweł II, nasz wielki, wspaniały rodak, zmienił historię świata. To dzięki niemu, dzięki Solidarności, upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę. Jesteśmy wszyscy jemu winni bezbrzeżną wdzięczność, pamięć, ale także powinniśmy czerpać lekcje z jego ogromnej mądrości - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że Jan Paweł II umiał łączyć spojrzenie na jednostkę z uniwersalizmem. - Jednostkowe, indywidualne doświadczenia z wymiarem światowym, globalnym, społecznym, szerszym - wspólnotowym. On umiał to robić w tak cudowny sposób, że dzięki niemu i ja zrozumiałem - i myślę, że wielu ludzi zrozumiało - że losy jednostki nie tylko w sposób oczywisty są związane z losami szerszych społeczności, narodów, państw, ale że to jacy my jesteśmy, jacy będziemy w przyszłości zależy od jakości tych państw, tych wspólnot - podkreślił premier.

- Oddajemy dziś hołd jednej z największych polskich osobistości wszech czasów. Człowiekowi stulecia - podkreślił ambasador Niemiec.

Jak dodał, papież Jan Paweł II słowami „nie lękajcie się”, dał wszystkim nadzieję i siłę, które były niezbędne, by wolność mogła zwyciężyć. Podkreślił też, że dla Niemców Jan Paweł II jest symbolem wolności naszego kontynentu. - Bez niego pokojowa rewolucja roku 1989 z pewnością nie byłaby możliwa. Bez niego wolność europejska i pojednanie między naszymi narodami nie rozwinęłyby się tak pozytywnie. Wszyscy Europejczycy i z pewnością wszyscy Niemcy są mu winni ogromną wdzięczność - dodał Rolf Nikel.

Ambasador wspomniał również o liście polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r., który podpisali m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, a który stał się symbolicznym początkiem pojednania naszych narodów. - Po katastrofie drugiej wojny światowej, którą Niemcy poprzez zbrodniczą napaść zgotowały swoim sąsiadom, a zwłaszcza Polsce, nie sposób przecenić siły moralnej tego listu. Za tę podaną dłoń jesteśmy naszym polskim przyjaciołom także bezgranicznie wdzięczni - mówił ambasador.

Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup warszawski podziękował za gest Niemiec. - Dziękuję, ponieważ właśnie tu jest miejsce dla tego znaku, symbolu tego, co się wydarzyło. Upadek komunizmu, upadek muru berlińskiego, dzielącego nie tylko Niemcy, ale i Europę, były skutkiem m.in tego, co czynił papież, współpracując z różnymi ludźmi dobrej woli - zauważył kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał słowa następcy Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI, zawarte w jego piątkowym liście na stulecie urodzin papieża-Polaka. - Papież senior zauważył, że tak jak historia dodała przydomek “Wielki” dwóm papieżom, dzięki którym Rzym został obroniony przed najazdami barbarzyńców, tak być może nasi potomni nadadzą ten przydomek Janowi Pawłowi II. Oni bronili przed najazdami barbarzyńców, a Jan Paweł II bronił Europy przed barbarzyństwem komunizmu i barbarzyństwem tzw. kultury śmierci - mówił.

Otrzymany fragment muru stanie przed wejściem do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt5.14. Sama ekspozycja przybliżająca postaci dwóch wielkich Polaków: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, znajduje się w kopule Świątyni Opatrzności Bożej, Powstała dzięki wspólnym staraniom Ministerstwa Kultury oraz Archidiecezji Warszawskiej. 

Muzeum działa od lutego tego roku. Obecnie, po okresie kwarantanny, od 10 maja jest już dostępne dla zwiedzających.