Wyjątkowe Święto Dziękczynienia

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 03.06.2020 20:18

Epidemia odwołała święto, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w Świątyni Opatrzności Bożej i w parafiach całej Polski, choć większość punktów jego programu przeniesie się do internetu. I będzie okazją do zawierzeniu Bogu obecnych trosk Kościoła i świata.

Wyjątkowe Święto Dziękczynienia W tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie można włączyć się duchowo. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie miało niecodzienny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wstęp wiernych do świątyni będzie bardzo ograniczony, a dalsze wspólne radosne świętowanie praktycznie ograniczy się do zacisza domowego.

Nasze relacje z poprzednich Dni Dziękczynienia:

W miejsce dorocznej pielgrzymki, która wyruszała z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, w godz. 8-8.40 odbędzie się wirtualna pielgrzymka z "Różańcem świętych - nie jesteś sam", prowadzona przez kustosza sanktuarium ks. Tadeusza Aleksandrowicza.

- Zachęcamy do włączenia się w modlitewną wspólnotę. W trakcie odmawiania 5 tajemnic części chwalebnej Różańca przypomnimy poprzednie pielgrzymki poprzez pokaz zdjęć z lat 2010-2019, ilustrujących wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom - zaprasza Mieczysław Remuszko z Centrum Opatrzności Bożej.

Osoby, które chcą wziąć udział we wspólnym śpiewaniu "Barki" lub w wirtualnej pielgrzymce, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresami www.centrumopatrznosci.pl/barkawww.centrumopatrznosci.pl/pielgrzymka. Termin zgłoszeń mija 5 czerwca. Wszyscy uczestnicy otrzymają mailem link do platformy Zoom, który umożliwi im udział w tych wydarzeniach.

- Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w stałą modlitwę różańcową "Różaniec świętych - nie jesteś sam", która została rozpoczęta 2 maja i zgromadziła już ponad 8 tys. wiernych. Codzienne odmawianie jednej dziesiątki to niewielki wysiłek, który może przynieść wielkie efekty. Gromadzi i łączy ze sobą wspólnotę - jednym głosem wołającą do Boga. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy do wspólnotowego "Różańca świętych - nie jesteś sam" można znaleźć po adresem www.centrumopatrznosci.pl/rozaniec.

Program XIII Święta Dziękczynienia

  • 9.00-10.00 Msza św. dziękczynna koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego - transmisja Polsat News
  • 10.30-11.30 Msza św. dla dzieci - transmisja Polsat Rodzina
  • 12.00-13.00 Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego - transmisja TVP Polonia
  • 15.00-16.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, zakończona Mszą św.
  • 19.00 Msza św.
  • 20.00-20.30 Modlitwa uwielbienia - kanał YouTube COB lub po prostu strona COB
  • 20.30-21.20 Msza św. dziękczynna koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Tadeusza Aleksandrowicza, kustosza powstającego sanktuarium Opatrzności Bożej - kanał YouTube COB lub po prostu strona COB
  • 21.40 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Jezusa
  • 21.37 Wspólnie śpiewanie "Barki" - tradycyjnie święto zakończy się wspólnym wykonaniem ulubionej piosenki św. Jana Pawła II, tym razem śpiewanej w domach, gdzie wierni będą mogli połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Wszystkie Msze św. będą odprawiane tego dnia w intencjach dziękczynienia za doświadczenie przez nas i naszych bliskich obecności Chrystusa w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które opatrzność Boża wyprowadzi z tych doświadczeń. Podczas Eucharystii wierni będą prosić także o ustanie zagrożenia, uzdrowienie chorych, za wszystkie służby i wolontariuszy oraz za zmarłych. Indywidualne intencje można składać przez formularz na stronie www.centrumopatrznosci.pl. Pod tym adresem można uczestniczyć wirtualnie we wszystkich wydarzeniach Święta Dziękczynienia.