Tęczowa profanacja figury Chrystusa przy Krakowskim Przedmieściu

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 29.07.2020 13:05

W nocy z wtorku na środę na figurze Chrystusa przed warszawską bazyliką Św. Krzyża oraz innych pomnikach w stolicy została zawieszona tęczowa flaga.

Tęczowa profanacja figury Chrystusa przy Krakowskim Przedmieściu Zdjęcia z nocnej akcji zostały zamieszczone w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku. Facebook/ Spacerowiczka

Flagi zawisły m.in. na ocalonej z powstania warszawskiego figurze Chrystusa niosącego krzyż przed bazyliką św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, pomniku Syrenki Warszawskiej, Mikołaja Kopernika i Wincentego Witosa przy pl. Trzech Krzyży. Niektóre pomniki miały także przywieszone chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Przy pomnikach umieszczono kartki z treścią "manifestu" sprawców.

"To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności - ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie »niestosowna«, tak długo uroczyście przyrzekamy - prowokować” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Policja została poinformowana o trzech incydentach dotyczących pomnika Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego oraz Warszawskiej Syrenki. Rafał Rutkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP przekazał, że "policjanci w każdym z tych przypadków prowadzą czynności pod kątem ustalania monitoringu, ewentualnych świadków, sprawców tego zdarzenia”.

Pod manifestem podpisały się organizacje działające na rzecz LGBTQ+: Gang Samzamęt, Stop Bzdurom i Poetka.

Na temat nocnej akcji wypowiedział się na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta:

Oświadczenie wydał też metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.