Prezydent Andrzej Duda i kard. Kazimierz Nycz otrzymali statuetki "Przyjaciel Dużych Rodzin"

jjw /KAI

publikacja 02.08.2020 13:53

W Warszawie zakończył się trzydniowy Zjazd Dużych Rodzin, który ze względu na epidemię miał nieco inny charakter od poprzednich spotkań.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus” podziękowała prezydentowi za wsparcie udzielane rodzinom Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus” podziękowała prezydentowi za wsparcie udzielane rodzinom
Igor Smirnow /KPRP

W rodzinach wielodzietnych jest nasza przyszłość - mówił kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który 2 sierpnia w bazylice archikatedralnej w Warszawie przewodniczył Mszy św. na zakończenie VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin. Od uczestników kardynał otrzymał statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”, która jest przyznawana osobom i firmom najbardziej zasłużonym w promocji polityki rodzinnej. 

- Ksiądz kardynał był z nami przez cały czas od samego początku istnienia - powiedziała Joanna Krupska, prezes i założycielka Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”. Podziękowała za wsparcie i modlitwę, a także za pomoc przy pracy nad Kratą Dużych Rodzin. – Było to konkretne działanie Kościoła, jesteśmy bardzo wdzięczni, dlatego chcieliśmy nazwać księdza kardynała naszym przyjacielem, wręczając statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin” - dodała Joanna Krupska.

Metropolita warszawski przypomniał, że miłość chrześcijańska "powinna być zawsze miłością ukonkretnioną, potwierdzoną w czynie miłości miłosiernej do bliźniego". Zdaniem duchownego właśnie z takiej miłości i potrójnej troski wyrósł Związek Dużych Rodzin. Powstał po pierwsze po to, żeby pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania dzieci w katolickich wartościach. Po drugie, by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym. I po trzecie, by kreować modę na rodzinę wielodzietną.

- Dziękujemy dziś za wielodzietne rodziny i za wszystkich, którzy starają się walczyć o prawa dla nich. Widać, że w takich rodzinach jest nasza przyszłość – podsumował kard. Kazimierz Nycz.

Dzień wcześniej, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego statuetkę "Przyjaciel Dużych Rodzin” otrzymał z rąk przedstawicieli Związku Dużych Rodzin prezydent Andrzej Duda. 

- Rodzina stanowi fundament rozwoju państwa. Gdyby nie było rodzin, gdyby w rodzinach nie przychodziły na świat dzieci, gdyby w rodzinach dzieci nie były wychowywane – także te przysposobione – nie byłoby następnych pokoleń, a zatem, krótko mówiąc, nasze państwo by znikło. W związku z tym trzeba jasno powiedzieć, że rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata - mówił prezydent. Podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin "za całą działalność na rzecz rodziny – w tym dużej rodziny".

- Chciałbym, by przede wszystkim młodzi ludzie w Polsce mieli odwagę mieć dzieci, nie bali się brać na siebie tej odpowiedzialności, żeby je wychowywali i żeby przekazywali dzieciom naszą tradycję, kulturę - to, co tak ważne, narodowo- i państwowotwórcze - podkreślał prezydent.

Andrzej Duda wyraził równocześnie nadzieję, że "rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w ujęciu materialnym". Zapewnił również, że oprócz troski o materialny byt rodziny, skupi się podczas obecnej kadencji na wspieraniu rodziny w zakresie edukacji dzieci. - To dla mnie niezwykle istotne - dodał.

W trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczona została nagroda „Europejska Rodzina Roku” znanemu muzykowi Joszko Brodzie, jego żonie i ich 11 dzieciom. Przyznawana jest ona przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC, a przekazała ją rodzinie artysty jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Ze względu na epidemię, tegoroczny zjazd odbywający się w stolicy od 31 lipca do 2 sierpnia, zaplanowano tak, żeby głównie odbywał się w plenerze. Towarzyszące mu hasło: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!” było symboliczne spotkanie i uczczenie Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy wzięli udział w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, zwiedzili też Muzeum Powstania Warszawskiego.