Pożegnano śp. ks. Jana Koryckiego SAC, byłego rektora pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie

jjw, prowincja.pallotti.fm

publikacja 04.08.2020 14:29

Uroczystości pogrzebowe 85-letniego zasłużonego pallotyna odbyły się 4 sierpnia w kościele parafialno- seminaryjnym NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.
prowincja.pallotti.fm

W liturgiczne wspomnienie świętego św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, w Ołtarzewie pożegnano ks. Jana Koryckiego SAC, który pełnił w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego m.in. funkcje: rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, radcy prowincjalnego i generalnego, postulatora i prokuratora generalnego, duchowego kierownika polskich księży studentów w Rzymie. W znacznym stopniu przyczynił się do wyniesienia do chwały ołtarzy bł. Elżbiety Sanny i bł. Ryszarda Henkesa SAC.  

Uroczystościom pogrzebowym 4 sierpnia w kościele parafialno-seminaryjnym NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.

Śp. ks. Jan Korycki SAC.   Śp. ks. Jan Korycki SAC.
prowincja.pallotti.fm

W homilii biskup zwrócił uwagę, że pogrzeb zasłużonego kapłana to przede wszystkim okazja do uważnego zastanowienia się nad pięknem kapłaństwa. Zauważył, że ks. J. Korycki kochał swoje kapłaństwo i troszczył się o nie jak o skarb, będąc świadomym swojej godności bycia „drugim Chrystusem”. Wspominał przy tym swoje pierwsze spotkanie z ks. Janem w Rzymie. - Rozmowa z nim dawała przekonanie, że to jest pobożny ksiądz. Najpierw była modlitwa, a potem dobra kawa. Ta rozmowa była umocnieniem  w początkach mojej kapłańskiej drogi. Był przyjacielem wielu pokoleń kapłanów w Polsce i za granicą - mówił bp W. Osial. Dodał przy tym, że zmarły kapłan był człowiekiem wielkiej dobroci i pokory, a także wielkiej kultury osobistej, taktu, otwartości na innych, empatii i uśmiechu.

Podkreślił, że tak pięknie przeżywane kapłaństwo pociągało na drogę oddania Jezusowi także innych.- Sam ks. Krynicki w taki sposób został pociągnięty na drogę życia pallotyńskiego przez ks. Alojzego Majewskiego SAC, prekursora pallotynów na ziemiach polskich - zaznaczył biskup.

Zwrócił też uwagę na niezwykłe przywiązanie śp. ks. Jana do Matki Najświętszej. - Sam ksiądz Jan wielokrotnie podkreślał, że nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny od czasów nowicjatu wspierało go na drodze relacji z Bogiem i ochraniało jego kapłaństwo - mówił duchowny. - Przez wiele lat był dla nas wzorem apostolskiej i kapłańskiej gorliwości. Jego życie to lekcja dla nas. Niech Pan wynagrodzi mu jego trud i zaangażowanie dla nieskończonej chwały Bożej i dopuści przed Swoje Najświętsze Oblicze - modlił na zakończenie homilii bp. W. Osial.

Ks. dr Jan Korycki urodził się 19 czerwca 1935 r. w Borowej Woli, w rodzinie rolniczej. W 1949 r. rozpoczął naukę w Małym Seminarium w Wadowicach na Kopcu. Po likwidacji szkoły przez Urząd Bezpieczeństwa został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Pierwszą konsekrację zakonną złożył w Otwocku, a wieczystą w 1957 r. w Rucianem-Nidzie. Święcenia kapłańskie przyjął w Ołtarzewie 11 czerwca 1959 r. z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego.

Po święceniach przebywał najpierw w Ołtarzewie i pracował jako wikariusz w parafii w Babicach. Od 1960 r. studiował pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1961 r. przeniesiono go do Otwocka, gdzie kontynuował swoje studia, angażował się w prace wychowawczo-duszpasterskie, m.in. przy kaplicy w Wólce Mlądzkiej. Od 1964 r. rozpoczął wykłady pedagogiki i dydaktyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, jako professor suplens (zastępca profesora). Tam też skierowano go na stałe w 1965 r. i mianowano ponadto prefektem alumnów (sprawował tę funkcję do końca września 1968 r.).

W 1965 r. uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim tytuł magistra filozofii w zakresie pedagogiki społecznej. W 1970 r. rozpoczął prowadzenie ćwiczeń i wykładów z zakresu pedagogiki życia wewnętrznego na Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego przy Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1973 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Od 1978 r. pracował jako adiunkt w Instytucie Studiów nad Rodziną na ATK. Był też spowiednikiem sióstr zakonnych, m.in. warszawskich wizytek.

W 1970 r. mianowano ks. Jana przełożonym domu studenckiego w Lublinie. Dwa lata później został rektorem domu i seminarium w Ołtarzewie. Tę ostatnią funkcję pełnił do 1978 r., a w latach 1981-83 był wicerektorem tego domu. Od 1972 do 1981 był też radcą prowincjalnym.

Jak radca generalny od 1983 r. uczestniczył w zarządzaniu środowiskiem pallotyńskim na wszystkich kontynentach. Po zakończeniu sześcioletniej kadencji został prokuratorem generalnym, czyli pełnomocnikiem Stowarzyszenia przy Stolicy Apostolskiej i postulatorem generalnym. Przyczynił się do wyniesienia do chwały ołtarzy: bł. Elżbiety Sanny (1788-1857), osoby świeckiej, współpracującej ze św. Wincentym Pallottim, i bł. ks. Ryszarda Henkesa (1900-1945), pallotyna i męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Po powrocie do Polski w 2015 r. został dyrektorem Ośrodka Postulacji przy Zarządzie Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. W ramach swoich obowiązków pełnił od 25 września 2018 r. funkcję wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Stanisława Szulmińskiego SAC.

Ks. Jan Korycki zmarł 31 lipca br. w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Przeżył 85 lat, w tym 67 lat w Stowarzyszeniu i 61 lat w kapłaństwie.