Wypłynęli na głębię...

aś /KAI

publikacja 06.08.2020 14:38

Mszą św. w kościele św. Anny rozpoczęła się stacjonarna 40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Bierze w niej udział ponad 800 pątników.

Wypłynęli na głębię... O. Michał Chaberek OP, przewodnik grupy Czarno-Białej zachęcał, by w czasie pielgrzymki zejść na głębinę serca i tam spotkać się z żywym Bogiem Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Hasłem tegorocznej, stacjonarnej 40. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej są słowa, które Jezus wypowiedział do św. Piotra i reszty apostołów: "Wypłyń na głębię”.

- Na początku apostołowie opierali się, ale ostatecznie posłuchali i dokonali cudownego połowu, a Jezus wykorzystał ten moment, aby powołać Piotra na Apostoła - wyjaśnił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przewodniczył liturgii, inaugurującej duchową pielgrzymkę.

- By osiągnąć owoc, cel skutek - jak to się stało w tym słowie - trzeba łowić głęboko i zawsze z Jezusem - wyjaśnił.

Kaznodzieja przypomniał, że do słów “wypłyń na głębię” często wracał Jan Paweł II, który “chciał przypomnieć młodym i Kościołowi, że łowić dusze dla Chrystusa trzeba zawsze z Jezusem, nigdy bez Niego”. - Nie na płyciznach ludzkich spraw i problemów, ale schodząc na głębię, tam, gdzie morze jest spokojne - podkreślił kardynał Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że pierwsze dni sierpnia co roku były w Kościele szczególnym czasem "wypływania na głębię, czyli łowienia z Chrystusem”. - To był czas pielgrzymek, na których jest modlitwa, refleksja, okazja do czynienia miłości bliźniego i pomagania braciom, a więc wszystko, co mówią słowa: wypłyń na głębie - mówił kard. Nycz.

Wypłynęli na głębię...   - Cel pielgrzymki się nie zmienił: zawsze jest za co dziękować i o co prosić - mówią tegoroczni duchowi pielgrzymi, małżonkowie Edyta Orzechowska i Piotr Śmiechowski Agata Ślusarczyk /Foto Gość

W tym roku wyruszenie na Jasną Górę w tradycyjnej formie okazało się niemożliwe, a poszczególne pielgrzymki wybrały różne sposoby “drogi na głębię”. - Chcemy uczynić z kościoła św. Anny taki zwornik duchowego pielgrzymowania, żebyśmy potrafili zachować jego symbol i dać ludziom wypłynąć na głębię, tak jak Jezus powiedział Piotrowi - podkreślił metropolita warszawski.

Codziennie od 5 do 14 sierpnia w ramach duchowego pielgrzymowania o godz. 20 w kościele św. Anny będzie odprawiana Msza św. dla pielgrzymów 40. WAPM, a po niej Apel Jasnogórski poprowadzony przez poszczególne grupy pielgrzymki.

Oprócz spotkań i wspólnej liturgii w kościele dla duchowych pątników przygotowany został program duchowy.

Dzień pielgrzyma na FB:

  • Przed godz. 8 - temat dnia i modlitwa
  • Przed godz. 10 - konferencja pielgrzymkowa
  • Około godz. 16 - katecheza pt. “Wypłyń na głębię z prorokiem Jonaszem”
  • Godz. 20 - transmisja Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego ze św. Anny