Kard. Kazimierz Nycz na Bielanach: To miejsce jest święte

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 06.09.2020 21:19

Metropolita warszawski konsekrował kościół w parafii św. Krzysztofa przy ul. Niedzielskiego 3. - Dożyliśmy czasów, gdy sacrum przestaje być świętością - mówił kardynał, prosząc wiernych o troskę o Boży Dom.

Kard. Kazimierz Nycz na Bielanach: To miejsce jest święte Uroczystość uświetnił parafialny chór. Tomasz Gołąb /Foto Gość

- Miejsce konsekrowane, kościół, jest miejscem świętym: nie można używać go do żadnych innych celów, poza religijnymi. To miejsce, którego nie można profanować w żaden sposób. A dożywamy niestety czasów, gdy świętość przestaje być świętością. W tym zamieszanym świecie potrzebna jest wasza troska o świętość i sakralność tej świątyni, o jej przeznaczenie dla rzeczy najważniejszych w życiu człowieka - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości konsekracji kościoła w parafii św. Krzysztofa na Piaskach.

Parafia św. Krzysztofa na Piaskach została erygowana dekretem prymasa Polski kard. Józefa Glempa 14 września 2001 r. Ale jej historia sięga połowy lat 90. ubiegłego wieku, gdy nieżyjący już proboszcz Chomiczówki ks. Jan Huryn poprosił metropolitę warszawskiego o delegację dla ks. Krzysztofa Sadkowskiego do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego dla powstającego osiedla przy ul. Kochanowskiego.

Granica parafii św. Krzysztofa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z ul. Gen. Maczka, wpada na ul. Reymonta, skręca w ul. Kochanowskiego i jej środkiem dobiega do ul. Literackiej. Następnie środkiem ul. Literackiej dochodzi do ul. Libawskiej i do ul. Gen. Maczka.

12 czerwca 2005 r. kard. Józef Glemp podpisał uroczyście akt erekcyjny nowej świątyni i wmurował kamień węgielny, poświęcony wcześniej przez papieża Jana Pawła II. 14 września 2011 roku parafia obchodziła w obecności kard. Józefa Glempa 10-lecie istnienia.

Metropolita warszawski poświęcił ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązał do chrztu, który czyni z wiernych świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa nastąpiło namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła, a następnie - po okadzeniu świątyni i namaszczeniu ołtarza, rozświetlenie wnętrza światłem bocznych świec, tzw. zacheuszek.

- Cały trud budowania kościoła to nie tylko powstawanie Domu Bożego jako budynku sakralnego, w którym możemy się gromadzić, wielbić Boga, przyjmować Jego Słowo i sakramenty i w ten sposób iść drogą zbawienia i świętości, ale przede wszystkim tworzenie tej Bożej budowli, którą wszyscy jesteśmy: parafii i wspólnoty - przypomniał kard. Kazimierz Nycz w homilii. - Oddajemy tę świątynię Panu Bogu, choć On nie potrzebuje naszych budowanych kościołów, bo cały wszechświat jest Jego świątynią. Bóg jednak przyjmuje ten dar, uświęca go swoją obecnością, by był dla nas miejscem modlitwy, w którym dokonuje się nasze zbawienie. Po to, by wychodząc do pracy, rodziny, zadań wynikających z powołania, był wzmocniony Bożą łaską i pomocą i w tej Bożej świątyni świata, którą powierzył człowiekowi, rzeczywiście kierował się on rozumem, mądrą wolnością, by był dobrym gospodarzem - dodał kard. metropolita warszawski, dziękując wszystkim którzy przez 25 lat z wielkim trudem i ofiarą budowali wspólnotę materialną i duchową.

- Konsekracja świątyni jest czymś więcej niż piękną uroczystością. Chodzi o trwałe poświęcenie budowli, która ma się stać domem modlitwy i to w najgłębszym znaczeniu tego słowa - tłumaczy ks. Krzysztof Sadkowski. - Konsekracja to jakby Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią - dodaje.

W uroczystości, która odbyła się w reżimie sanitarnym uczestniczyli duchowni dekanatu bielańskiego, wraz z jego dziekanem i obecnym proboszczem parafii na Chomiczówce, ks. Janem Szubką. Obecny był również ks. Grzegorz Kalwarczyk, wieloletni kanclerz kurii archidiecezjalnej warszawskiej, siostry zakonne i liczni wierni. Na koniec pod dokumentem-pamiątką konsekracji podpisali się także projektanci i budowniczy świątyni.