Od ciekawości do Miłości

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 10.10.2020 16:57

Bractwo Słowa Bożego zaprasza w poniedziałkowe wieczory na otwarte spotkania biblijne.

Od ciekawości do Miłości Zajęcia w Laboratorium Słowa Bożego trwają od października 2020r. do czerwca 2021 r. Materiały prasowe LSB

Warsztaty odbywają się w ramach Laboratorium Słowa Bożego.

Jest  to okazja  do nabycia wiedzy i umiejętności w zakresie obcowania z tekstem biblijnym na płaszczyźnie poznawczej.

- Chcemy wzbudzić zainteresowanie Biblią. Na zajęciach pracujemy głową. Uczymy się, co później przekłada się na życie duchowe. Biblia to księga, która nadal jest czytana. Można zastanowić się, co ludzi do tego motywuje. Może to być ciekawość, bo Biblia to źródło wiedzy o historii i Bliskim Wschodzie. Ale to też przesłanie, w którym Bóg wyraża troskę o człowieka. Można wiec zacząć od ciekawości a skończyć na Miłości, przejść od zaciekawienia tekstem do pragnienia bycia z Bogiem – wyjaśnia o. prof. Waldemar Linke CP, wicekanclerz Bractwa Słowa Bożego, wykładowca w Laboratorium Słowa Bożego.

Laboratorium Słowa Bożego powstało jako owoc podyplomowych studiów biblijnych prowadzonych na UKSW. - Biblia to studnia bez dna. Można z niej czerpać i czerpać. Kończąc studia wiedzieliśmy, że chcemy kontynuować formację. To, co dobre, wartościowe i piękne chcieliśmy też dawać innym i tak powstał pomysł spotkań otwartych. Mając do dyspozycji głos wybitnych biblistów byliśmy przekonani, że może on poruszyć w nas takie nuty, które same nie miałyby szans się odezwać. Widzimy, że potrzeba spotkania ze Słowem Bożym jest ogromna – mówi Joanna Człapska, kanclerz Bractwa Słowa Bożego i jednocześnie uczestniczka każdej z 9. edycji Laboratorium Słowa Bożego.

W poniedziałkowych spotkaniach uczestniczy średnio 25-30 osób. Najliczniejsza grupa liczyła 46 słuchaczy. Przychodzą też niewierzący i poszukujący. W jednym z kursów brał udział protestant. Większość stanowią kobiety. Średnia wieku to ok. 45 lat, ale zdarzają się też pojedyncze osoby bardzo młode i ludzie po siedemdziesiątce. Przychodzą również siostry zakonne. -  Formuła spotkań jest otwarta. Zapraszamy tych, którzy chcą myśleć biblijnie. Adresatem spotkań są ci, którzy są zainteresowani lepszym poznaniem Słowa Bożego – tłumaczy o. prof. Linke.

Spotkania odbywają się w poniedziałki w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy ul. Senatorskiej 18b w Warszawie w godz. 19.30-21. Ze względy na pandemię, wykłady są również dokumentowane w postaci filmu i można je odsłuchać na kanale YouTube Bractwa Słowa Bożego. W pierwsze poniedziałki miesiąca spotkania prowadzi ks. dr Piotr Klimek i dotyczą one Ksiąg Machabejskich. W drugie poniedziałki miesiąca ks. dr Mariusz Szmajdziński opowiada o Corpus Paulinum. W trzecie poniedziałki miesiąca o. dr hab. Waldemar Linke, prof. UKSW koncentruje się na Ewangelii Janowej, a w czwarte - dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW  mówi o Ewangelii św. Marka. - Tematy mamy już zaplanowane na trzy kolejne lata. Czasami zgłaszają nam je sami uczestnicy, czasami sugerują coś prowadzący, a czasami kolejny temat jest konsekwencją poprzedniego. Niektórzy przychodzą na wszystkie zajęcia, a niektórzy tylko w konkretne poniedziałki – mówi Joanna Człapska.

W laboratorium nie ma prac domowych, ale czasami prowadzący polecają literaturę, którą warto dodatkowo przeczytać. Dobrze jest przynosić ze sobą Biblię, by móc w niej na bieżąco coś sobie zaznaczyć, ale nie jest to konieczne, bo omawiany fragment jest wyświetlany w prezentacji. Spotkania są interaktywne. - Rozbudzona na zajęciach ciekawość, powoduje, że po lekcji, albo już w trakcie padają pytania, co świadczy o osobistym podejściu do tematu. Na zajęciach ważny jest też walor wspólnotowy. Czytamy razem fragment pisma, ale nie naruszamy intymności, by nie popaść w ekshibicjonizm – wyjaśnia o. prof. Linke.

Od ciekawości do Miłości   - Wcześniej czytałam czytania z dnia. Nie chciałam traktować Biblii wybiórczo i teraz, po doświadczeniu LSB, czytam całościowo, np. wybraną księgę - przyznaje Joanna Człapska. Materiały prasowe LSB

Uzupełnieniem Laboratorium Słowa Bożego są comiesięczne spotkania ze Słowem Bożym organizowane w soboty w godz. 10-15 w klasztorze ojców pasjonistów przy ul. Zamienieckiej 21. Prowadzone są przez osoby z doświadczeniem czytania Pisma Świętego metodą lectio divina. W tym roku ich tematem przewodnim jest Msza św. zakorzeniona w Biblii. Spotkania są organizowane w ramach Otwartego Uniwersytetu UKSW i będą odbywały się: 7 listopada 2020 r., 5 grudnia 2020 r., 9 stycznia 2021r., 13 litego 2021, 13 marca 2021 r,. 17 kwietnia 2021r. , 8 maja 2021r. i 12 czerwca 2021r. - Spotkania ze Słowem nastawione są na modlitwę. Jest wykład, ćwiczenia, modlitwa liturgiczna i modlitwa osobista. Laboratorium Słowa Bożego jest „na głowę”, bo tu przekazywana jest wiedza, podczas gdy w soboty wyrażamy siebie w modlitwie – mówi o. prof. Linke.

Bractwo Słowa Bożego prowadzi również Ognisko Samokształceniowe Języków Biblijnych „Lingua sacra”. Jest to propozycja skierowana do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie języka greckiego i hebrajskiego, tak aby przygotować się do samodzielnej lektury Pisma Świętego w językach oryginalnych. Zajęcia obejmują 4 semestry i są odpłatne.

Szczegółowe informacje o poszczególnych aktywnościach Bractwa Słowa Bożego można znaleźć na stronie: bractwoslowa.pl