Rektor UKSW: W centrum uniwersytetu musi stać człowiek i jego godność

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 12.10.2020 17:11

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na UKSW odbyła się w auli Roberta Schumana w kampusie na Młocinach.

Rektor UKSW: W centrum uniwersytetu musi stać człowiek i jego godność Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. materiały UKSW

W swoim przemówieniu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zwrócił uwagę, że uniwersytet musi ciągle reformować się i zmieniać, by mógł sprostać coraz to nowym wyzwaniom, jakie stawia przed nim zmieniająca się rzeczywistość - czego najlepszym przykładem jest pandemia.

Podkreśli, że mimo różnych zmian i reform uniwersytet nie powinien utracić tego, co w tradycji uniwersyteckiej wciąż aktualne i cenne - człowieka i jego godności. Wysiłek poznawczy powinien być skierowany na cztery wymiary ludzkiego życia: duchowy, materialny, społeczny, technologiczny.

- Umiejętne połączenie tych wymiarów daje szansę na zbudowanie własnej, autorskiej wizji nauki, łączącej przeszłość i doświadczenie z przyszłością - podkreślił rektor.

Ks. prof. Czekalski dodał, że uniwersytet powinien być także miejscem kształtowania postaw, poszukiwania prawdy oraz sensu życia, a jako uczelnia katolicka tworzyć wspólnotę ludzi odpowiedzialnych także za depozyt wiary.

Rektor UKSW: W centrum uniwersytetu musi stać człowiek i jego godność   Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zapowiedziała, że niebawem Sejm ustanowi rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. materiały UKSW

Rektor UKSW poinformował, że na jego wniosek Senat uczelni zwrócił się z prośbą do Sejmu u Senatu RP o ogłoszenie roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Poinformował także o symbolicznym zakończeniu obchodów 20-lecia uczelni oraz powołaniu Fundacji "Pro Polonia”, która powstaje we współpracy UKSW z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska”.

Fundacja, której patronuje kard. Kazimierz Nycz, ma być odpowiedzią na potrzeby edukacyjne Polonii mieszkającej na Wschodzie - umożliwiając m.in. podjęcie studiów na UKSW.

Listy do uczestników inauguracji roku akademickiego skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska powiedziała, że inicjatywę ustanowienia roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego przyjęto przez Prezydium Sejmu "jednogłośnie i ponad podziałami”. - Projekt zostanie wkrótce przyjęty przez Sejm - zapowiedziała.

Wykład inauguracyjny pt. "Jak długo może żyć człowiek - co mówi Biblia?" wygłosił prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wcześniej w kościele akademickim św. Józefa została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem "Gaudeamus”. Z uwagi na sytuację epidemiczną spotkanie odbywało się w ograniczonym gronie. Można je było śledzić dzięki transmisji internetowej.

 

TAGI: