Lolek, wujek, profesor i pasterz

publikacja 15.10.2020 15:53

W przededniu rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Centrum Myśli Jana Pawła II udostępnia multimedialny papieski biogram.

Lolek, wujek, profesor i pasterz Portal to nowoczesne narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli, katechetów, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych życiem i dziełem Jana Pawła II. Materiały prasowe

Uruchomiony przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły portal jp2online.pl to największa baza multimediów, zdjęć, filmów, nagrań, tekstów dotyczących osoby i nauczania Jana Pawła II. Jego kluczowym elementem jest nowatorski projekt edukacyjny - multimedialny biogram Karola Wojtyły.

Ideą jego twórców było przedstawienie niezwykłej historii człowieka, ukazanie korzeni, z których wyrósł: osób, miejsc i wydarzeń, pasji i wyzwań, które go ukształtowały i które miały wpływ na cały jego późniejszy pontyfikat.

Dotychczas ukazały się następujące rozdziały z życia Karola Wojtyły: "Lolek”, dzieciństwo i życie w Wadowicach, "Karol”, okres studencki, "Kapłan”, okres seminarium duchownego, święcenia kapłańskie, studia teologiczne w Rzymie i pierwsza parafia, "Wujek”, Karol Wojtyła jako krakowski duszpasterz, "Profesor”, Karol Wojtyła jako naukowiec i wykładowca, "Pasterz”, okres posługi biskupiej w Krakowie.

Lolek, wujek, profesor i pasterz  

Najnowsza, siódma część biogramu, zatytułowana "Jan Paweł II”, ukazuje wyjątkowy moment w życiu Karola Wojtyły: pierwszy tydzień Jana Pawła II - od konklawe do inauguracji pontyfikatu. Biogram w wersji polsko-  i anglojęzycznej uzupełniony został o wersje w języku hiszpańskim i ukraińskim, które powstały we współpracy z Instytutami Polskimi w Madrycie i w Kijowie.

Multimedialny biogram Karola Wojtyły w atrakcyjny wizualnie sposób przybliża wydarzenia, osoby i miejsca, które miały kluczowy wpływ na Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Na biogram składają się nowoczesne grafiki, liczne animacje, materiały audiowizualne, filmy archiwalne, dokumenty i teksty uzupełnione wspomnieniami świadków - przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły.

- Przedstawiony w multimedialnym biogramie Karola Wojtyły sposób narracji o Janie Pawle II pomaga dotrzeć w szczególności do młodych ludzi, których wiedza o nim nie wykracza często poza stwierdzenie: "wielkim Polakiem był", i którzy zwykli postrzegać go bardziej jako postać historyczną, wręcz pomnikową - mówi Anna Olesiak, inicjatorka projektu, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II.