Miasto pomoże w transporcie chorych na Covid-19

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.11.2020 19:06

Dwa miejskie autobusy wyposażone w stanowiska z tlenem, będą dowozić chorych do szpitala polowego na Stadionie Narodowym.

Chorzy mogą być dowożeni do szpitala polowego w Warszawie specjalnie wyposażonymi miejskimi autobusami. Chorzy mogą być dowożeni do szpitala polowego w Warszawie specjalnie wyposażonymi miejskimi autobusami.
Archiwum ZTM

Władze stolicy zaoferowały udostępnienie pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób do szpitala na Stadionie Narodowym. Dzięki temu w dużym stopniu zostaną odciążone karetki pogotowia. 

W zajezdni przy ul. Stalowej trwa dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów.

"Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań" - napisał stołeczny ratusz.

Do pracy przy przewozie chorych MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez szpital m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

"Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji" - zapewnili miejscy urzędnicy.

Ratusz planuje też - w zależności od potrzeb - stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

Natomiast dwa dni temu poinformowano u udostepnieniu w zajezdni tramwajowej przy ul. Woronicza miejsca na punkt do dezynfekcji karetek. 

- Reagując na sygnały płynące od ratowników medycznych, zdecydowaliśmy się pomóc w sprawnej dezynfekcji karetek pogotowia. Dzięki temu załogi ratownicze będą tracić mniej czasu na dezynfekcję pojazdów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To pierwsze tego typu miejsce, które powstanie we współpracy m.st. Warszawa z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych.