W Warszawie będzie ul. L. Kaczyńskiego?

aś /PAP

publikacja 20.11.2020 09:19

Prezydent stolicy zapowiedział, że jeszcze jesienią złoży wniosek o nadanie jednej z ulic imienia śp. prezydenta miasta.

W Warszawie będzie ul. L. Kaczyńskiego? Prezydent Lech Kaczyński. Jakub Szymczuk

- Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił podczas kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski. Później wielokrotnie powtarzał, że wyjdzie z taką inicjatywą po "maratonie wyborczym". Ostatecznym terminem miała być tegoroczna jesień.

O tę kwestię został zapytany na antenie Polsat News. Prezydent zapewnił, że „wniosek będzie złożony jeszcze jesienią", ale o tym, jakiej ulicy będzie dotyczył musi porozmawiać z radnymi. - Zresztą już rozmawialiśmy wstępnie na ten temat - dodał. Najbliższa sesja Rady m.st. Warszawy zaplanowana jest na 3 grudnia.

Prezydent Lech Kaczyński miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej (Trasa Łazienkowska) na ul. Lecha Kaczyńskiego. Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Trasa Łazienkowska znów nosi nazwę Alei Armii Ludowej.