Odpust zupełny z okazji Roku św. Jakuba

jjw, diecezja.waw.pl, brewiarz.pl

publikacja 04.01.2021 10:23

W 2021 roku - ogłoszonym Jubileuszowym Rokiem Compostelańskim - można uzyskać odpust zupełny pielgrzymując do wyznaczonych kościołów stacyjnych dedykowanych św. Jakubowi.

W diecezji warszawsko-praskiej świątynią, gdzie wierni mogą uzyskać odpust jest kościół św. Jakuba Apostoła  na Tarchominie W diecezji warszawsko-praskiej świątynią, gdzie wierni mogą uzyskać odpust jest kościół św. Jakuba Apostoła na Tarchominie
diecezja.waw.pl

1 stycznia 2021 r. rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Po raz pierwszy został ogłoszony przez papieża Kaliksta II w 1122 r., a w 1179 r. papież Aleksander III bullą „Regis aeterni" potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.

14 grudnia 2020 r. Penitencjaria Apostolska wydała dekret (Prot. N. 910-957/20/I) o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych.

W diecezji warszawsko-praskiej świątynią, gdzie wierni mogą uzyskać odpust jest kościół św. Jakuba Apostoła w Warszawie-Tarchominie (ul. Mehoffera 4).

Odpust zupełny związany z Jubileuszowym Rokiem Jakubowym mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego, Apostoła.

Jak czytamy w dekrecie: „Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia".

Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów. 

Święty Jakub Większy jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22).

Jakub i jego brat Ja, synowie Zebedeusza, byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż na kartach Ewangelii przedstawiono ich razem przy połowach.

Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do wiernych towarzyszek wędrówek Jezusa.

Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu". Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami.

Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata. Wreszcie był on świadkiem pierwszego oraz drugiego cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni. 

Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz relacjonując jego męczeńską śmierć (Dz 12, 1-2). Jakuba ścięto mieczem w 44 r. w Jerozolimie. Odbyło się to w więzieniu bez procesu. Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła (w. IV), pisze, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym tak go wzruszył, że sam kat także wyznał Chrystusa i za to sam natychmiast poniósł śmierć męczeńską. Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła.

W średniowieczu powstała legenda, że św. Jakub udał się zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego na misje do Hiszpanii. Do dziś św. Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii.

Według tradycji, w VII w. relikwie św. Jakuba miały zostać sprowadzone z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii. Nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły - dopiero w IX w. miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska nazwa Santiago znaczy zaś po polsku "święty Jakub". Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta brzmi dziś Santiago de Compostella.

Do dziś znajduje się tam grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i Rzymie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św. Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji.

Święty jest patronem m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.