Portret ze zdjęć na 100. urodziny ks. Blachnickiego

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 25.03.2021 00:30

- To nasze "dziękuję" dla ojca Franciszka - mówią członkowie Ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika wspominano założyciela oazy.

Portret ze zdjęć na 100. urodziny ks. Blachnickiego Portret ks. Blachnickiego wykonany ze zdjęć członków Ruchu Światło-Życie. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Centralnym punktem obchodów była Msza św. pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego celebrowana w dniu 100. rocznicy urodzin ks. Blachnickiego w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Na początku Mszy św. ks. Jarosław Gawroński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, przypomniał, że sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki urodził się 100 lat temu, 24 marca 1921 r. w Rybniku. Był twórcą m.in. Ruchu Światło-Życie, Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - W tej Eucharystii chcemy podziękować za osobę i dzieło ks. Franciszka Blachnickiego oraz modlić się o jego rychłą beatyfikację - powiedział moderator.

Biskup Romuald Kamiński podziękował zgromadzonym w praskiej katedrze członkom Ruchu Światło-Życie za szczególne upamiętnienie 100. rocznicy urodziny twórcy oazy oraz za otwarcie serca na dobry zasiew, który będzie przekazywany innym.

W homilii ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wyraził wdzięczność wobec Boga, że z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości "zasiał obficie polską ziemię takimi osobami jak ks. Blachnicki”. - Po 34 latach, gdy nie ma go już pośród nas, zauważamy, ile człowiek może dokonać dobrego, jeśli otworzy swój umysł i serce na Boga. Musiało to w ks. Franciszku mocno dojrzeć. W warunkach obozowych dokonało się przewartościowanie. Duch Święty przeniknął go do szpiku kości, uzmysławiając mu, że jedynym Panem jest Jezus - wyjaśnił biskup.

Przypominając życiorys ks. Blachnickiego, kaznodzieja podkreślił, że wielką zasługą wynoszonego na ołtarze kapłana było przygotowanie siebie i innych do tego, "by soborowa odnowa liturgii nie były dla nas zaskoczeniem”. - To właśnie tacy ludzie przygotowali nas na spokojne przejście na tę odnowę Kościoła, rozumienia Kościoła i bycia w Kościele - zauważył bp Kamiński.

Hierarcha przypomniał, że duchowość ks. Blachnickiego i ruch oazowy opierają się na fundamencie uznania Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela, zgłębieniu Jego nauki, umiłowaniu liturgii, formowaniu nowych członków Kościoła, oddaniu się Bogu na służbę dla braci oraz wizji Kościoła jako wspólnoty wspólnot.

Na zakończenie bp Kamiński podkreślił, że dziś dzieło ks. Blachnickiego jest bardzo potrzebne. - Dziękujmy Bogu za ks. Blachnickiego i prośmy, by owoce jego dzieła trwały jak najdłużej - powiedział.

Po Eucharystii odbyła się modlitwa z uwielbieniem przed Najświętszym Sakramentem. W czasie modlitwy w katedrze została odmówiona dziękczynna litania do Pana Jezusa, która powstała z wezwań dziękczynnych za ks. Franciszka i oazę nadesłanych przez członków ruchu diecezji warszawsko-praskiej.

Jubileuszowi towarzyszył portret ks. Blachnickiego wykonany dziesiątek nadesłanych zdjęć.