Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 22.04.2021 21:15

24 kwietnia Ormianie na całym świecie, ich przyjaciele i sympatycy, łączą się we wspólnej refleksji, uczczeniu ofiar i modlitwie.

Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian 24 kwietnia 1915 r. tureckie wojsko i policja złapały i okrutnie wymordowały ponad 2 tys. ormiańskich mieszkańców Stambułu. Dzień ten uznawany jest za początek rzezi Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-17, która mogła pochłonąć nawet 1,5 mln istnień. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. Marek Piekara/ Foto Gość

Z okazji przypadającego 24 kwietnia Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem ambasadora Republiki Armenii w Polsce. W kościele parafii bł. Edwarda Detkensa spośród stu ośmiu Męczenników na Bielanach (ul. Dewajtis 5) o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. w obrządku ormiańskim, którą sprawować będzie ks. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolicki w Polsce.

- Serdecznie zapraszam do wspólnej pamięci i oraz udziału w obchodach transmitowanych online, w ramach których odprawiona będzie liturgia ormiańska. Po niej odbędzie się także koncert muzyczny na rzecz uchodźców z Górskiego Karabachu - mówi ks. prof. Józef Naumowicz, zachęcając również do udziału w Mszy św. w obrządku ormiańskim, w 84. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Ormiańskiej, która zostanie odprawiona w kościele świętych Piotra i Pawła w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 3) 9 maja o 12.00.

24 kwietnia o 17.15 zaplanowano wprowadzenie muzyczne do Mszy św.: na duduku gra Wojciech Lubertowicz. Po liturgii ks. Taron Ghulikyan, duszpasterz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, odmówi modlitwę do świętych męczenników ormiańskich, ofiar ludobójstwa. Następnie głos zabiorą: Samvel Mkrtchian, ambasador Republiki Armenii w Polsce oraz Marek Jurek, marszałek Sejmu RP w latach 2005–2007, który opowie o uznaniu tureckiego ludobójstwa Ormian przez Sejm RP w 2005 r.

O obchodach Dnia Pamięci w Polsce opowie Hraczja Bojadżjan, a o pomocy Ormian z Polski dla Armenii w związku tragicznymi wydarzeniami w Arcachu - Bogdan Kasprowicz, przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu RP i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Podczas retransmitowanego o 19.15 koncertu muzycznego na rzecz uchodźców z Górskiego Karabachu wystąpią: KOMBI, Natalia Sikora, Krzysztof „Kielich” Kieliszkiewicz, Artashes „Arci” Baroyan, Filip Lato, Inga Marukyan & Aram Ayrumyan, Lilit Minasyan, Szymon Grzybacz, Katarzyna Gacek-Duda & Paulina Stateczna, Lilit Hovhannisyan & Urszula Hazuka, Małgorzata Hutek & Karol Makowski, Kamil Radzimowski, KAIROS & Aszot Martirosyan, Sargis Davtyan & Orkiestra Dęta Miasta Imielin oraz Organic Noises.

Transmisja online z kościoła na warszawskich Bielanach będzie dostępna m.in. poprzez fanpage parafii. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią w bielańskim kościele może przebywać maksymalnie 20 osób.