Napięty kalendarz Matki Bożej Łaskawej

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 10.05.2021 14:54

Od początku pandemii, z błogosławieństwem pasterzy obydwu diecezji, wizerunek Patronki Warszawy i Strażniczki Polski odwiedził blisko 50 warszawskich i podwarszawskich parafii. Zostało jeszcze… 350. A potem cała Polska.

Napięty kalendarz Matki Bożej Łaskawej Obraz Matki Bożej Łaskawej w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie materiały prasowe

Prawdopodobnie będzie to nieustająca peregrynacja, która przypomni, że Matka Boża Łaskawa wielokrotnie w dziejach naszego narodu przyniosła nam ratunek. Nie bez przyczyny Maryję nazywano "Palladium”, czyli "Tarczą chroniącą od morowego powietrza, chorób i wszelkiego utrapienia" - mówi Aneta Ciężarek, koordynatorka peregrynacji.

Peregrynacji towarzyszą prelekcje Ewy Storożyńskiej - pisarki, współautorki nagrodzonej przez historyków polskich monografii "Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą", która opowiada m.in. o Cudzie nad Wisłą i wstawiennictwie Matki Przenajświętszej w 1920 roku oraz o wygaśnięciu pandemii cholery w Warszawie, Wilnie i Krakowie w latach 1652, 1653, 1708, 1710 i 1770.

- W wielu parafiach zanoszone są błagania nie tylko o ustanie pandemii, ale ochronę przed moralnym złem, obronę życia, wiary czy rodziny - mówi koordynatorka. - Obraz przyjmują także zgromadzenia zakonne. W czerwcu po raz pierwszy Patronka Warszawy opuści miasto i wyruszy na Pomorze - dodaje.

Wiarę w obronną moc Matki Bożej miał także pan Waldemar Wasiewicz z parafii św. Zygmunta na Bielanach. Kiedy cudowny obraz przybył do jego parafii, spojrzał Matce Bożej w oczy i w duchu zaczął się modlić: "Maryjo, ty powstrzymałaś bolszewicką zarazę, powstrzymaj także demoralizację, która zalewa szkoły”. Jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza oraz działacz pro-life, w 2016 r. wysłał do ponad 20 tys. szkół w Polsce informację o szkodliwym wpływie edukacji antydyskryminacyjnej, która zmienia się często w promocję zachowań homoseksualnych. W efekcie przeciw SRWWiM toczyło się siedem procesów sądowych.

- Po tej krótkiej modlitwie dostałem telefon o dobrowolnym wycofaniu jednego z pozwów - mówi.

Świadectw działania Matki Bożej jest sporo. Niektóre pozostawione są w peregrynacyjnej księdze, inne wyrażane są bez słów: to łzy wdzięczności, które widać na twarzach wielu parafian.

Obraz Matki Bożej Łaskawej przewożony jest specjalnym busem z wizerunkiem Patronki Stolicy, św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe. Włodzimierz Korczyński z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w każdą sobotę odbiera obraz z parafii i transportuje go do kolejnej. Mówią na niego "kierowca Matki Bożej”. Sam jest przekonany, że to za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej udało mu się kupić samochód dla swojej ośmioosobowej rodziny, którym służy teraz jako tron dla kopii cudownego obrazu. Wielokrotnie widział, jak wiele osób ze wzruszeniem czeka na jego przyjazd.

- To cała armia oddanych jej dusz. W tych czasach wszyscy powinniśmy schronić się pod Jej płaszcz, jak zrobił to prymas Wyszyński, kard. Hlond czy św. Jan Paweł II i św. Maksymilian – zauważa.

Inicjatorami peregrynacji są męskie wspólnoty: Męski Różaniec, Wojownicy Maryi, Żołnierze Chrystusa i Rycerze Jana Pawła II.

Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii magistrat miasta podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Był to akt wdzięczności za opiekę Najświętszej Panny nad miastem w latach grozy wojennej i klęsk spowodowanych potopem szwedzkim.

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej znajdujący się w jezuickim sanktuarium jest pierwszym w Polsce koronowanym obrazem. 24 marca  2022 roku mija 370 rocznica obrania Matki Bożej Łaskawej Patronką miasta Warszawy i Strażniczką Polski.

Cudowny obraz można zaprosić do parafii dzwoniąc na tel. 504 922 327.