Bp Janocha do diakonów: Szukajcie ostatniego miejsca

tg /archwwa.pl

publikacja 15.05.2021 14:35

W Świątyni Opatrzności Bożej pięciu kleryków WMSD przyjęło święcenia diakonatu.

Bp Janocha do diakonów: Szukajcie ostatniego miejsca Święcenia diakonatu przyjęło pięciu kleryków WMSD: Piotr Kostrzewa, Łukasz Krymel, Bartosz Marciniak, Szymon Migalski i Paweł Skowron. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Pięciu kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie złożyło przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz zobowiązało się do zachowania celibatu i odmawiania liturgii godzin, czyli brewiarza.

- Piotrze, Łukaszu, Szymonie, Bartoszu i Pawle, otaczamy was dziś modlitwą, abyście byli wiernymi sługami Jezusa - mówił bp Michał Janocha, rozpoczynając Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Prosił o modlitwę także w intencji kard. Kazimierza Nycza, który dochodzi do zdrowia po udarze, jakiego doznał w Wielki Czwartek.

W homilii prosił nowych diakonów, by na wzór Jezusa nie szukali swojej chwały.

- Jako słudzy jesteście powołani w szczególny sposób do bycia ludźmi paschy: ludźmi, w których nieustannie umiera stary człowiek i rodzi się nowy. To droga pod prąd mentalności świata, który szuka sukcesu i samozaspokojenia, co kończy się poczuciem pustki i łzami. Droga Jezusa jest drogą kenozy, która prowadzi przez śmierć, ale kończy się zesłaniem Ducha Świętego. Nie życzę wam, byście się stawali ludźmi sukcesu, nie daj Boże, ale byście byli ludźmi zwycięstwa, którzy zmagają się z własną słabością i grzechem - mówił bp Michał Janocha, przywołująca słowa Norwida: "Sukces bożkiem jest dziś", a "zwycięstwo wytrzeźwia ludzkie siły, gdy sukces - i owszem - rozpaja!". - Świat szuka pierwszego miejsca, stąd kłótnie, wojny i podziały. A uczeń Chrystusa ma szukać ostatniego miejsca, o które nikt się nie kłóci. Ono jest wolne, bo nikt go nie szuka. Szukajcie ostatniego miejsca, bo tam spotkacie Jezusa i wszystkich ubogich, jak uwrażliwia nas papież Franciszek. (...) To pokora, siostra odwagi, która nie ma nic wspólnego z zakompleksiałym uciekaniem od problemów - prosił bp Michał Janocha.

Święcenia diakonatu przyjęło pięciu kleryków WMSD: Piotr Kostrzewa, Łukasz Krymel, Bartosz Marciniak, Szymon Migalski i Paweł Skowron.

Piotr Kostrzewa ma 25 lat, pochodzi z parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie, w diecezji warszawsko-praskiej. Przed wstąpieniem do seminarium przez rok studiował dietetykę na SGGW. Od najmłodszych lat służył przy ołtarzu, był również lektorem w duszpasterstwie akademickim św. Anny.

- W seminarium zakochałem się w słowie Bożym i odkryłem w sobie pasję do filozofii współczesnej, fenomenologii życia oraz do duchowości Ignacego Loyoli - podkreśla nowy diakon. Jego ulubionym fragmentem z Pisma Świętego są słowa z pierwszego Listu św. Jana: "Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim".

W tym samym wieku jest Łukasz Krymel z Woli Boglewskiej, nieopodal Grójca. Do seminarium wstąpił po roku studiów na wydziale finansów i rachunkowości w Łodzi. Podobnie Szymon Migalski, 39-latek, pochodzący z Częstochowy, który ukończył elektrotechnikę na Politechnice Częstochowskiej, a na Uniwersytecie w Cardiff uzyskał doktorat.

- Moje pasje to teologia duchowości, szczególnie Karmelu, oraz słowo Boże, dobra teologia. Oczywiście największą pasją jest Chrystus i mam nadzieję, że z tej relacji miłości zrodzi się jeszcze większa miłość do ludzi, którym przyjdzie mi służyć - mówi.

Z gotowym zawodem do seminarium wstąpił również Bartosz Marciniak, 27-latek z parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie.

- Uczyłem się w technikum gastronomicznym w Warszawie, po czym, po zdanej maturze wstąpiłem do seminarium. Moją pasją, poza gotowaniem, jest również muzyka - przez kilka lat byłem organistą. Pasją jest także Pismo Święte - przyznaje.

W gronie nowych diakonów znalazł się również Paweł Skowron, najstarszy z nowo wyświęconych diakonów. 47-latek z parafii Szewna koło Ostrowca Świętokrzyskiego kilkanaście lat spędził poza granicami Polski. - Będąc tam, zrozumiałem, iż Pan Jezus ma dla mnie inny plan na życie - wyznaje.

Bezpośrednim przygotowaniem do diakonatu były dla diakonów tygodniowe rekolekcje pod kierunkiem ojca duchownego ks. Pawła Walkiewicza. Nowo wyświęceni diakoni będą mogli podczas liturgii czytać Ewangelię i głosić homilie. Mogą także przewodniczyć obrzędom chrztu św., błogosławić śluby, udzielać Komunii św., nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz spełniać dzieła miłosierdzia. Do końca roku akademickiego 2020/2021 nowo wyświęceni diakoni będą posługiwali podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu oraz będą przewodniczyli liturgii godzin i różnym nabożeństwom.

We wrześniu diakoni zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na roczne praktyki diakońskie, gdzie pod okiem proboszczów będą zdobywali doświadczenie duszpasterskie, zanim jeszcze zostaną księżmi. Dla nich diakonat jest etapem w drodze do święceń prezbiteratu. Zanim to jednak nastąpi, w ciągu najbliższego roku każdy z diakonów obroni pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii. Wymagane jest bowiem, aby każdy przyszły kapłan ukończył studia magisterskie z teologii. Warszawscy seminarzyści dyplomy zdobywają na Akademii Katolickiej w Warszawie.