Bp Grzybowski: Kościół władczy musi zostać zastąpiony Kościołem służebnym

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 22.05.2021 14:42

W parafii św. Jana Kantego w Legionowie bp Jacek Grzybowski udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Bp Grzybowski: Kościół władczy musi zostać zastąpiony Kościołem służebnym 22 maja w Legionowie ośmiu alumnów przyjęło święcenia diakonatu Jakub Skoneczny /Foto Gość

W słowie skierowanym do kandydatów do święceń bp. J. Grzybowski przypomniał, że posługa diakonatu obecna była już w pierwszym Kościele i polegała na służbie miłosierdzia wobec ubogich, starszych, chorych i wdów. - Diakonat rozumiany był jako służba pomocnicza, a diakonii powinny być ludźmi dobrymi i prawymi - powiedział. Dodał, że oczekiwania św. Pawła po 2 tys. lat nadal są aktualne.

Wyjaśnił także, że związany z posługą diakonatu i prezbiteriatu celibat dotyczy "dyspozycyjności i otwartości” na wspólnotę Kościoła. - Ten, kto oddaje się na służbę Kościołowi, jest bratem i ojcem wszystkich, ma być dyspozycyjny wobec każdego jako wyraz większej, bardziej ofiarnej miłości wobec drugiego człowieka - powiedział biskup.

Kaznodzieja podkreślił, że podstawową cechą stanu diakońskiego jest służba. - Na naszych oczach zmienia się widzenie i działanie Kościoła. Dlatego służebność powinna szczególnie nam przyświecać. Kościół władczy, mocny musi zostać zastąpiony Kościołem służebnym, ubogim i pokornym. Inaczej nie będziemy potrafili właściwie uzasadnić naszej obecności w świecie - zwrócił uwagę biskup.

I dodał, że święcenia diakonatu są "przykładem i światłem” dla wspólnoty warszawsko-praskiego Kościoła: "Przychodzimy, by służyć”. Biskup podkreślił, że podstawą służby diakona w Kościele jest świadomość wybrania przez Chrystusa i służby Jemu samemu.

Na zakończenie kaznodzieja przypomniał, na czym polega etos posługi diakona. - To służebność,  pokora, otwartość, braterstwo i miłość - powiedział.

Do obrzędu święceń przystąpiło ośmiu alumnów:  Radosław Chilimoniuk, Mateusz Kania, Mariusz Kowalski, Przemysław Misior, Mateusz Proczek,  Kazimierz Siewko, Paweł Szmytkowski, Sławomir Żero.

Zabierając głos ks. prof. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej poprosił o modlitwę za nowo wyświęconych diakonów, by dobrze przygotowali się do święceń kapłańskich oraz by nigdy w warszawsko-praskim seminarium nie zabrakło tych, których Pan Bóg powołuje do służby w Kościele.

Uroczystość była transmitowana online na diecezjalnym kanale SalveNET.

Święcenia diakonatu 2021 (22.05.2021)
Salve NET