"Nie oszczędzajcie się". Święcenia kapłańskie na Pradze

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.06.2021 17:04

- Idąc z posługą kapłańską, niech nikomu nie przyjdzie do głowy realizować jakiegoś swojego programu, swoich wizji czy interesów, siebie głosić. Realizujemy program Pana Jezusa! - zachęcał nowych kapłanów bp Romuald Kamiński.

Od dzisiaj diecezja warszawsko-praska ma sześciu nowych kapłanów Od dzisiaj diecezja warszawsko-praska ma sześciu nowych kapłanów
diecezja.waw.pl

Ze względu na limity wiernych, tylko najbliższa rodzina mogła uczestniczyć 5 czerwca w święceniach kapłańskich w bazylice katedralnej na Pradze. Grono kapłańskie diecezji warszawsko-praskiej powiększyło się o sześciu nowych członków: ks. Patryka Filipiaka, ks. Marcina Jaromija, ks. Marcina Kwitka, ks. Kamila Łyskowicza, ks. Bartłomieja Szwarca i ks. Filipa Zgódkę.

- Diecezja warszawsko-praska jest po raz trzydziesty świadkiem święceń kapłańskich. Dziękujemy Bogu z całego serca za dar każdego powołania - mówił na wstępie uroczystej Eucharystii bp Romuald Kamiński.

W homilii bp Romuald Kamiński zaznaczył, że wielu młodych ma dzisiaj wrażenie, że powołanie - każde, nie tylko kapłańskie - ich przerasta, że nie dają rady. 

- Jeśli człowiek sam zabiera się do realizacji swojego życia, to prawda - nie da rady. Bóg daje siłę. Nasza moc nie jest z nas, ale z Boga - podkreślał biskup, nawiązując do liturgicznych czytań. -  Idąc z posługą kapłańską, niech nikomu nie przyjdzie do głowy realizować jakiegoś swojego programu, swoich wizji czy interesów, siebie głosić. Nic z tych rzeczy. Głosimy Ewangelię o Jezusie i robimy wszystko co z tym głoszeniem jest związane. Realizujemy program Pana Jezusa. Mamy być na służbie sióstr i braci, aby ich prowadzić do nieba (...). Do kapłanów należy dźwignięcie ciężaru, który leży na barkach ludzi oddanych ich pieczy, zgodnie poleceniem św. Pawła: "Jedni drugich brzemiona noście". Niech się nie oszczędzają! - mówił z naciskiem biskup. - Być może nie dociera do nich powaga tego posłannictwa, ale niech się nie przerażają. Cały Kościół diecezjalny trwa na modlitwie i uprasza u Boga wszystkie potrzebne moce, by to powołanie było owocne - dodał.

Obrzędy święceń prezbiteratu   Obrzędy święceń prezbiteratu
Salve Net

Za wzór stawiał im św. Józefa, którego rok trwa w Kościele. - Święty Józef oddał się całkowicie na służbę Bożą. Ten prosty człowiek szlachetnego serca, kiedy dowiedział się o czekającej go misji, doszedł do wniosku, że nie jest w stanie jej w pełni zrozumieć, nie jest ona jego osobistą zasługą ani nie jest do niej jakoś szczególnie predysponowany. Ze św. Józefa zaczerpnijmy pokorne powierzenie się opiece Bożej, całkowite zaufanie. Objawi się ono w naszym życiu wewnętrznym pokojem serca - mówił bp. Romuald Kamiński. Zdaniem biskupa, patrząc na opiekuna Jezusa, powinniśmy również naśladować jego cichość, którą nie bez powodu podkreślają ewangeliści, nie zapisując dla potomnych żadnej jego wypowiedzi. 

- Tak dzisiaj jesteśmy rozgadani, rozplotkowani, tak staliśmy się więźniami przeróżnych mediów, że nawet trudno jest nam odłożyć telefon, gdy powinniśmy coś ważnego zrobić, nad czymś się skupić. To już jest niewolnictwo i to wcale nie przynosi sukcesów ani nie daje dobrych owoców. Józef był człowiekiem całkowitego wyciszenia, dzięki czemu miał doskonały słuch na sprawy Boże - zaznaczał duchowny.

Jak przypomniał bp Romuald Kamiński, neoprezbiterzy z rocznika 2021 r. przyjmują święcenia w Roku Eucharystycznym i Roku Świętej Rodziny, co może być stać się cenną wskazówką w ich posłudze duszpasterskiej.  - Rok Eucharystyczny intensywnie powinno się wpisać w wasze posługiwanie, żebyście byli godnymi sługami Eucharystii, żebyście dbali o piękno liturgii, ołtarz, atmosferę sprawowanej liturgii - zalecał biskup.

Podkreślił, że Rok Rodziny szczególną uwagę zwraca na pracę duszpasterską wśród rodzin i małżonków, na dbanie o uświęcenie tych środowisk. To właśnie ze świętych rodzin wyrasta silna, oddana Polsce i Kościołowi młodzież, rodzą się powołania do życia zakonnego i kapłańskiego. Dziękował rodzicom i bliskim neoprezbiterów, bo "wiele z tego, co reprezentują dziś kapłani, jest darem ich rodzin". Prosił przy tym, żeby nadal "nie żałować ani dobrego słowa, ani słowa czasami karcącego, a przede wszystkim modlitwy".

Biskup zawierzył posługę młodych kapłanów Matce Bożej. - Można powiedzieć, że diecezja warszawsko-praska jest diecezją maryjną, bo jej pierwszą patronką jest Matka Boża Zwycięska, na jej terenie rozkwita kult Matki Bożej Loretańskiej i żywa jest pamięć Jej szczególnej opieki w 1920 r. Kapłani, którzy idą na służbę, niech mają świadomość, że jest na ich drodze Ktoś wyjątkowy, kto będzie czuwał nad ofiarnością ich posługi. Maryja wymaga tylko tego - o czym zaświadczyła w Kanie Galilejskiej - żebyśmy czynili to, co Pan Jezus powiedział. Musiały to być bardzo ważne słowa, skoro ewangeliści po tym fakcie nie odnotowali już żadnych słów Maryi - zauważył.

Nowo wyświęceni kapłani odbiorą dekrety kierujące ich na pierwsze parafie 14 czerwca.