Warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę. W reżimie, z limitami

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 24.06.2021 14:31

Jest niepewność, bo do sierpnia sytuacja epidemiczna może się zmienić, ale zapisy na warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę ruszą 1 lipca. Z pielgrzymowania zrezygnowała w tym roku tylko jedna. Gdzie i jak się zapisać?

Organizatorzy mają nadzieję, że pątniczych planów nie pokrzyżuje kolejna fala epidemii. Organizatorzy mają nadzieję, że pątniczych planów nie pokrzyżuje kolejna fala epidemii.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Pielgrzymi już niecierpliwie wyczekują powrotu na pątniczy szlak do jasnogórskiej Madonny. W ubiegłym roku z powodu pandemii warszawskie sierpniowe pielgrzymki miały symboliczny charakter albo zostały odwołane. Miejmy nadzieję, że w tym roku pandemia nie pokrzyżuje planów i tysiące piechurów bez przeszkód wyruszą z Warszawy do Częstochowy.

Poniżej informujemy, jak i gdzie zapisać się na pielgrzymki. W publikowanym przez nas co roku informatorze jest sporo zmian: jedna z pielgrzymek nie odbędzie się, inna zmieniła nazwę, a jeszcze inne prowadzą zapisy wyłącznie elektroniczne. Warto też zwrócić uwagę na limity uczestników.

W przypadku chętnych na pielgrzymkę rolkową liczy się refleks: lista chętnych otwiera się o północy i zapełnia w ciągu kilku godzin. Tym, którzy zaśpią, pozostaje lista rezerwowa.

41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia)

Idą w niej nie tylko studenci, ale też Pielgrzymka Żołnierzy oraz grupa rowerowa. Wyruszy sprzed kościoła akademickiego na Krakowskim Przedmieściu 5 sierpnia pod hasłem: "Obyś na nowo rozpalił charyzmat". Grupa rowerowa wystartuje 10 sierpnia sprzed bazyliki katedralnej, przy ul. Floriańskiej 3.

Na WAPM zapisać się można od 1 lipca, w tym roku wyłącznie elektronicznie. Zapisy do grupy rowerowej już trwają, poprzez formularz na: pielgrzymkirowerowe.com.pl. Zgodnie z obecnymi zasadami sanitarnymi, może wziąć w niej udział maksymalnie 300 osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Bez żadnych limitów mogą się na nią zapisać osoby w pełni zaszczepione.

Podczas wędrówki będzie obowiązywał reżim sanitarny. Noclegi przewidziane są wyłącznie w namiotach. W tym roku będzie można zapisać się tylko na całą pielgrzymkę, a możliwość dojazdu przewiduje się jedynie przez pierwsze dni. Nie będzie odwiedzin na trasie, jak również dołączania "tylko na weekend".

WAPM towarzyszy pielgrzymka duchowa. Szczegóły na: wapm.waw.pl.

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych

 Ze względów epidemicznych jej organizator - Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej - w tym roku odwołał pielgrzymkę, która tradycyjnie 5 sierpnia wyruszała z kościoła św. Józefa przy ul. Deotymy.

38. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza (5-14 sierpnia)

Od tego roku zmieniła nazwę z Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin "Totus Tuus" na: Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie duchowym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, dlatego jej hasłem są słowa zaczerpnięte z jego nauczania: "Czas to miłość".

Wyruszy 5 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej (ul. Ostrobramska 72) po Mszy św. o godz. 7. Zapisy przy sanktuarium 1- 4 sierpnia w godz. 16-20. Szczegóły na: pielgrzymkarodzin.waw.pl.

310. Warszawska Pielgrzymka Piesza (paulińska) (6-14 sierpnia)

6 sierpnia z sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (ul. Długa 3) po Mszy św. o godz. 6 wyruszy najstarsza warszawska pielgrzymka, idąca w tym roku pod hasłem: "Józef - mąż Maryi".

Ze względu na obostrzenia sanitarne w każdej z 22 grup może wędrować maksymalnie 300 osób (w limity nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych). Na postojach poszczególne grupy będą miały wydzielone sektory do odpoczynku, noclegi ze wskazaniem na namioty również będą musiały być w wydzielonych i odrębnych gospodarstwach.

Zapisy na pielgrzymkę poprzez stronę: warszawa.paulini.pl od 15 do 31 lipca, natomiast od 1 do 5 sierpnia będzie można się zapisać się stacjonarnie w kościele ojców paulinów w godz. 9-19.

310. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup "17" (6-14 sierpnia)

"17"  w tym roku pielgrzymują pod hasłem: "Zaszczep się miłością do Eucharystii". Pielgrzymka, organizowana przez księży pallotynów, wyruszy 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6 w kościele akademickim św. Anny.

Zapisy od 1 lipca poprzez stronę: 17-ka.org.pl.

38. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła (16-26 sierpnia)

Wyruszy 16 sierpnia po Mszy św. o godz. 6 sprzed konkatedry na Kamionku (ul. Grochowska 365). W tym roku uczestnikom pielgrzymki będzie towarzyszyć hasło zaczerpnięte z Jasnogórskich Ślubów Narodu kard. Stefana Wyszyńskiego: "Stać na straży życia". W pielgrzymce będą uczestniczyć przedstawiciele ruchów pro-life.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba uczestników w grupach podlega limitom (nie ma znaczenia zaszczepienie się).

Pątnicy mogą zgłosić swoją deklarację udziału przez stronę pielgrzymki. Rejestracja wstępna daje pierwszeństwo przy zapisach do wybranej grupy. Decyduje kolejność zgłaszania się.

Szczegóły na: pielgrzymkapomocnikow.pl.

Pielgrzymi duchowi będą się spotykać każdego dnia o godz. 18 na Mszy św. i modlitwie w bazylice katedralnej przy ul. Floriańskiej 3.

Pielgrzymka Rowerowa (11-14 sierpnia i 22-26 sierpnia)

Wyruszy w dwóch terminach: 11 sierpnia sprzed Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz 22 sierpnia z parafii św. Łukasza Ewangelisty na Jelonkach (ul. Górczewska 176). Grupy będą liczyły 70 osób.

Zgłaszający nie muszą deklarować zaszczepienia, ale muszą ściśle przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Noclegi w namiotach.

Szczegóły na: pielgrzymkirowerowe.pl. Wstępne zgłoszenie można przesłać pocztą elektroniczną: info@pielgrzymkirowerowe.pl.

W pielgrzymce można również uczestniczyć duchowo.

Pielgrzymka Rolkowa (22-26 sierpnia)

Zapisy poprzez formularz na: rolkowa.pl otwierają się o północy 1 lipca. Decyduje kolejność zgłoszeń, ale warto się spieszyć, bo lista zapełnia się bardzo szybko.

Po wyczerpaniu puli 100 miejsc można dopisać się do listy rezerwowej.

Dwie 50-osobowe grupy pątników na rolkach wyruszają z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. Markiewicza 1) 22 sierpnia, by zdążyć do Częstochowy na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.