Koncert Tomasza Organka rozpocznie obchody 77. rocznicy wybuchu powstania

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 16.07.2021 12:39

Inspiracją do stworzenia muzycznego albumu były fotografie powstańczego fotoreportera - Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Utwory będzie można usłyszeć 24 lipca w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncert Tomasza Organka rozpocznie obchody 77. rocznicy wybuchu powstania - Najważniejszym przesłaniem, jakie płynie z powstańczych walk, jest szeroko pojęta miłość: szacunek, dialog i czułość wobec drugiego człowieka - mówi Tomasz Organek. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Album "Ocali nas miłość” zespołu Ørganek powstał z okazji 77. rocznicy powstania warszawskiego. Inspiracją do jego stworzenia były fotografie jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów - Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Kolekcja prawie tysiąca fotografii nie tylko w poruszający sposób dokumentuje walki na ulicach miasta, ale także codzienne życie powstańców.

- Każdy, kto ogląda zdjęcia Broka, doświadcza, że nawet w najtrudniejszych momentach można i trzeba być człowiekiem, że można ocalić człowieczeństwo i mieć uczucia, które czynią nas ludźmi szczególnymi - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Utworem, który otwiera album, jest piosenka "Fotograf Brok". - Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć paradoksalnie dla czasów powstańczej pożogi bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwa, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłowienie pisały się same - mówi Tomasz Organek.

I dodaje, że z tą postacią wiążą go silne emocje. - Mnie porusza tan facet, to jest człowiek, który poświecił swoje życie, żeby dać świadectwo temu, co się zdarzyło, i ocalić pamięć o tym na zdjęciach - dodaje artysta.  

Album zawiera osiem kompozycji muzycznych: "Fotograf Brok”, "Idziemy w miasto”, "Lilia i Pałąk", "Lustereczko", "Sen duchów wolnych", "Aniołowie upadli", "Idź synku, idź", "Ocali nas miłość". Część z nich opowiada prawdziwą historię zawartą na fotografii, jak na przykład powstańczy ślub Lili i Pałąka czy biografia młodego fotografa. Inne to impresje artysty na temat zdjęć.

Fotografia zamieszczona na okładce albumu zawiera w sobie przesłanie, jakie niesie ze sobą cała płyta. - Widzimy na niej grupkę powstańców, którzy w ruinach znaleźli małego pieska. Na ich twarzach widać radość, czułość, empatię, czyli te wszystkie uczucia, które trudno okazywać w czasie walk. Mały piesek, w którym dostrzegli życie, wywołał eksplozję miłości - mówi artysta.

- Ostatnia piosenka, która nosi tytuł "Ocali nas miłość”, jest klamrą, która zamyka album. Wybrzmiewa z niej, że najważniejszym przesłaniem walki o wolność jest to, byśmy się wzajemnie szanowali, kochali i byli otwarci na dialog i czułość między ludźmi. I to jest w szerszym kontekście słowo miłość - dodaje.

Koncert zespołu Ørganek i jego gości odbędzie się 24 lipca o godz. 21 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Płyta "Ocali nas miłość” dostępna w sprzedaży od 30 lipca.

Wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej dystrybutorem Mystic Production. Na płycie pojawiają się znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kamiński i Klaudia Szafrańska.