W godzinie próby zdali egzamin z wierności Bogu i ojczyźnie

tg /KAI

publikacja 25.07.2021 22:04

Abp Józef Guzdek odprawił Mszę św. w Muzeum Powstania Warszawskiego, inaugurującą obchody rocznicy 1 sierpnia.

W godzinie próby zdali egzamin z wierności Bogu i ojczyźnie Abp Józef Guzdek zapowiedział, że 8 sierpnia w katedrze polowej Wojska Polskiego, w kaplicy Pamięci, zostanie odsłonięta tablica poświęcona najmłodszym uczestnikom bohaterskiego zrywu. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki nominat, ordynariusz Wojska Polskiego, odprawił wieczorem w parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego Mszę św. dla skautów, którzy wezmą udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Zofia Czekalska „Sosenka”, łączniczka Zgrupowania AK „Chrobry II” i prof. Leszek Żukowski „Antek”, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, powstaniec, więzień obozów Flossenbürg i Dachau. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Skauci Europy oraz mieszkańcy Warszawy.

W homilii abp Józef Guzdek przypomniał, że w Powstaniu Warszawskim brała udział liczna grupa dzieci i młodzieży. – Trudno ustalić ich dokładną liczbę. Chłopcy w wieku 11–18 lat zgłaszali się do oddziałów powstańczych, żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą – powiedział duchowny.

Arcybiskup Guzdek podkreślił, że nie można zapominać o tej ofierze najmłodszych mieszkańców Warszawy. Przypomniał, że na Powązkach Wojskowych znajduje się wyjątkowa, symboliczna mogiła przedstawiająca powstańca Mieczysława Mireckiego „Błyskawicę”, który na własnych rękach niesie zabite podczas walki dziecko – Wojtusia Zalewskiego ps. Orzeł Biały. Duchowny zapowiedział, że 8 sierpnia w katedrze polowej Wojska Polskiego, w kaplicy Pamięci, zostanie odsłonięta tablica poświęcona najmłodszym uczestnikom bohaterskiego zrywu. – Będzie też upamiętniać dzieci, które nie brały udziału w walce, ale wraz ze swymi bliskimi zostały zamordowane lub zginęły w ruinach miasta – zaznaczył.

Ordynariusz wojskowy przywołał losy prof. Leszka Żukowskiego, piętnastoletniego uczestnika powstania, więźnia obozów koncentracyjnych. – Dziękuję Bogu za to, że miałem szczęście spotkać tego niezwykłego człowieka, a nawet zaprzyjaźnić się z nim. A takich niezwykłych życiorysów pisanych przez dzieci i polską młodzież w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego jest wiele – zaznaczył, apelując, aby „szanować i traktować poważnie dzieci i dorastającą młodzież”. – W ich sercach i umysłach jest wiele wspaniałych ideałów, które wynieśli z rodzinnego domu, ze wspólnoty parafialnej, harcerskiej i skautowej. Wiele zyskali, spotykając sędziwych już bohaterów Powstania Warszawskiego – powiedział.

Zwracając się do młodzieży, wyraził przekonanie, „że w godzinie próby zdadzą egzamin z wierności Bogu i Ojczyźnie”. – Dajcie się prowadzić wypróbowanym przewodnikom po drogach życia w stronę najwyższych wartości. Obyście w jesieni swojego życia byli otaczani takim uznaniem i miłością, z jaką my dziś otaczamy sędziwych uczestników Powstania Warszawskiego – zachęcił abp Guzdek.