Będziesz miłował. Najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 27.07.2021 13:41

Przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego stanęło 10 plansz z cytatami z nauczania przyszłego błogosławionego.

Będziesz miłował. Najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia Na wernisażu obecna była Anna Rastawicka, wieloletnia współpracowniczka kard. Wyszyńskiego. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Świętość prymasa wyrażała się w wielkiej miłości do Boga i człowieka. Kard. Wyszyński nie tylko mówił o miłości, ale nią żył - mówiła podczas wernisażu wystawy „Czas to miłość”, Anna Rastawicka, współpracowniczka przyszłego błogosławionego.

Dziesięć plansz, które stanęły na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu, u stóp pomnika kard. Wyszyńskiego przypomina najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Znalazły się na niej także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa. Wybrane maksymy mają charakter uniwersalny, wciąż mogąc stanowić życiowy drogowskaz dla każdego odwiedzającego ekspozycję.

- Przygotowując tę wystawę, zastanawialiśmy się, jak odejść od historycznego i pomnikowego obrazu kardynała i pokazać go przede wszystkim jako kogoś, kto niezależnie od okoliczności, często dramatycznych, kierował się w życiu po prostu miłością. Uważamy, że właśnie ten fakt świadczy o jego wielkości. Był człowiekiem dobrym, serdecznym, wyrozumiałym i mądrym. Wobec samego siebie, wobec współpracowników, wobec wiernych i wobec swoich wrogów: zawsze stosował zasadę przebaczenia i miłości. Wybór cytatów, ze względu na ich obfitość, nie był łatwy, ale zdecydowaliśmy się na te, które dziś mogą pomóc nam dobrze żyć - podkreśla dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Piotr Dmitrowicz.

"Większą siłą jednoczącą jest wiara i miłość niż rozkaz i przemoc", "Nie, nie jestem nędzą... Jestem wielkością, bo miłuję. A miłość nie umiera. W rupieciarni mego życia znalazłem coś bożego...", "Bóg jest miłością, a człowiek jest owocem tej miłości. Dlatego największą wartością na ziemi jest człowiek", "Prawdziwa miłość niewiele mówi. Spojrzy, uśmiechnie się, coś tam dyskretnie uczyni, aby tego nikt nie dostrzegł, nie zauważył... I tak spokojnie sobie płynie..." - można przeczytać na dziesięciu tablicach. Na przedostatniej znalazł się skrót ABC Społecznej Krucjaty Miłości, czyli programu ogłoszonego przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w liście pasterskim na Wielki Post 1967 r. Program odnowy życia w wymiarze rodzinno-domowym, zawodowym, w środowisku znajomych i przyjaciół, w każdym czasie i miejscu w dziesięciu punktach przypomina, by szanować każdego człowieka, myśleć i mówić o wszystkich życzliwie, rozmawiać z każdym językiem miłości i wszystko wszystkim przebaczać, a także modlić się za wszystkich, współczuć w cierpieniu i włączać w społeczną pomoc bliźnim.

Obecna na wernisażu wystawy Anna Rastawicka podkreślała, że Prymas Tysiąclecia kochał ludzi, niezależnie od pochodzenia i statusu.

- Nie dzielił ich na intelektualistów i ludzi prostych. Podziwiałam, jak umiał rozmawiać z dziećmi. Były dla niego równie ważne jak ministrowie, z którymi się spotykał.

Wielki szacunek wobec innych kard. Stefan Wyszyński wyniósł z domu.

- Bardzo kochał swoich rodziców. Pamiętam, gdy w Choszczówce był smutny. Dopiero wtedy zrozumieliśmy, że to 31 października, a więc rocznica śmierci jego mamy, która zmarła w wieku 33 lat. "Czy wy wiecie, co to znaczy 67 lat tęsknoty za mamą?" - zapytał nas. Ale przecież tak samo kochał ojca, którego nieraz widział klęczącego na posadzce kościoła w Zuzeli. Pisał do niego piękne listy z więzienia. Był prawdziwym człowiekiem i uczył nas patrzeć na każdego jak na człowieka - mówiła Anna Rastawicka, dodając, że przyszły błogosławiony kochał też ojczyznę. - Mówił: "Kocham Polskę więcej niż własne serce  i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej" i dodawał: "Kochać sercem miłującym to męczeństwo, ale lepsze męczeństwo z miłości niż męka nienawiści". Potrzeba nam dziś miłości. Mam nadzieję, że te tablice przypominać będą o tym, co najważniejsze - dodała współpracowniczka kard. Wyszyńskiego.

Ekspozycja przygotowana przez zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego prezentowana będzie do 16 sierpnia 2021 r. Dofinansowana została ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który objął nad nią patronat. Za nowatorski projekt graficzny odpowiada Aleksander Znosko Studio, za produkcję i montaż: go360group. Wystawa posiada również wersję angielskojęzyczną.

Wystawa stanowi również zachętę do odwiedzenia ekspozycji głównej Muzeum w Wilanowie, w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 od wtorku do niedzieli od godz. 12 do 19. Poprzez wielkoformatowe projekcje filmowe, sztukę, eksponaty i przede wszystkim słowa bohaterów ekspozycji zgromadzone na ponad 2000 m kw. ekspozycji, w najwyżej położonym muzeum w Warszawie, można poczuć łączące nas emocje i poznać historię XX w. pokazaną przez pryzmat dwóch wielkich postaci - prymasa Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II.