Dotykali jej świętości. Niewidomi z pielgrzymką w Laskach

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 18.09.2021 22:57

Tydzień po beatyfikacji bł. matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego, 18 września w podwarszawskich Laskach miało miejsce uroczyste dziękczynienie za dar beatyfikacji połączone z Ogólnopolską Pielgrzymką Osób Niewidomych i Słabowidzących.

Dotykali jej świętości. Niewidomi z pielgrzymką w Laskach W Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji wzięło udział 1,4 tys. osób. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Uroczystej Mszy św. polowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Liturgię koncelebrowali: bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz, biskup diecezji łowickiej Andrzej Dziuba oraz ks. Sławomir Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym bł. m. Elżbiety Róży Czackiej.

W Mszy św. uczestniczyło 1,4 tys. osób: darczyńcy instytucjonalni indywidualni Dzieła Lasek oraz 750 osób z dysfunkcją wzroku przybyłych w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Niewidomych i Słabowidzących do grobu bł. matki Róży Czackiej. Gościem specjalnym był ks. Stanisław Choinka, wieloletni duszpasterz osób niewidomych archidiecezji warszawskiej.

- Wierzę, że ten dzień jest wyjątkowy, bł. matka Czacka, która chciała żyć tylko dla Boga, będzie nam wypraszała wszelkie potrzebne łaski. Niech to świętowanie będzie uwielbieniem Boga, bo tego by matka od nas oczekiwała - powiedziała przełożona generalna sióstr franciszkanek służebnic krzyża, s. Judyta Olechowska FSK.

Dotykali jej świętości. Niewidomi z pielgrzymką w Laskach   Niewidomi mogli m.in. dotknąć klęcznika, przy którym modliła się założycielka Dzieła Lasek. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

W homilii kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, na czym polegała odkrywczość Dzieła Lasek. - Dotyczy tego, co nazywamy sposobem pracy z ludźmi. Matka Czacka - choć była taka pokusa  - nie ograniczyła swojej pomocy do minimalnej charytatywności na zasadzie: "żeby nie byli głodni”. Przywiozła praktykę stawiania na nogi tych wszystkich, których życie dotknęło niedowidzeniem czy byciem niewidomym w ogóle - powiedział kard. Nycz.

- Na tym polegała ta różnica w podejściu do kwestii osób niewidomych, która była za jej czasów i stała się pewnym odkryciem dla rzeczywistości w Polsce i równocześnie stała się praktyką pracy w tym miejscu, a następnie na wzór Lasek w wielu innych ośrodkach - żeby uzdalniać niewidomych do normalnego życia - dodał.

Kardynał, zwracając uwagę, że niewidomi zaangażowali się w posługę podczas liturgii słowa, podkreślił, iż niektóre rzeczy niewidomi potrafią robić "dużo lepiej niż widzący". - I to właśnie w waszym pielgrzymowaniu, w tym zetknięciu podczas tegorocznej pielgrzymki z matką Różą Czacką, trzeba zaznaczyć i zauważyć, że to jest efekt jej świętości, która została uznana przez Kościół i wyniesiona na ołtarze - podkreślił kardynał.

Dotykali jej świętości. Niewidomi z pielgrzymką w Laskach   W homilii kard. Kazimierz Nycz przypomniał zasługi matki Czackiej dla środowiska osób niewidomych oraz tworzenie środowiska otwartego na osoby poszukujące łaski wiary. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Drugim odkryciem Dzieła Lasek, zdaniem kard. Nycza, jest dostrzeżenie i otwarcie się na osoby "niewidome na duszy". - Laski w czasach przedwojennych, powojennych i za czasów ks. prymasa Wyszyńskiego były środowiskiem - można powiedzieć bez większej przesady - katolicyzmu polskiego, intelektualnego, pogłębionego, który daleko promieniował poza archidiecezję warszawską - powiedział kard. Nycz.

Podkreślił jednocześnie, że dziękując za jej życie i jej beatyfikację, nie wolno o tym zapomnieć.  - Ponieważ ta atmosfera otwarcia i dialogu wtedy jest prawdziwa, kiedy dialog, dyskusja i rozmowa opierają się na prawdziwych źródłach, jak Pismo Święte, nauka Kościoła i rozum - wymienił kaznodzieja, dodając, że bazowanie tylko na własnym doświadczeniu w dyskusji może ją sprowadzić na manowce. - Potrzeba nam na przykładzie Lasek wracać do tych prawdziwych źródeł życia Kościoła, działania Kościoła i apostolstwa Kościoła - dodał.

Na koniec życzył, by Laski za wstawiennictwem bł. matki Czackiej coraz bardziej stawały się środowiskiem otwartym dla ludzi niewidomych i niedowidzących w duchu przygotowywania ich  samodzielności, żeby były środowiskiem, gdzie świeccy z siostrami i duchownymi wzorowo współpracują, robiąc coś wspólnie dla tego dzieła. - Żeby było to także środowisko otwarte kreatywnie i twórczo na osoby, które pragną poszukiwać łaski wiary, szukając wzroku duchowego w mądrej rozmowie i mądrym spotkaniu - zakończył kardynał.

Wcześniej uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji "Dwie drogi, jedna świętość" ks. Andrzeja Gałki, a po Mszy św. konferencję o duchowej sylwetce matki Czackiej wygłosiła s. Alberta Chorążewska FSK.