Na Mokotowie powstała klubokawiarnia dla seniorów. "Zainspirował mnie mój dziadek"

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 07.10.2021 00:15

Można tu przyjść na gimnastykę, napić się kawy za 2,5 zł i porozmawiać o... rapie. Fundacja im. Józefa Fettera Pora na Seniora chce aktywizować seniorów. Przy ul. Puławskiej 3 uruchomiła dla nich klubokawiarnię.

Na Mokotowie powstała klubokawiarnia dla seniorów. "Zainspirował mnie mój dziadek" Inspiracją do pracy z seniorami jest dla Katarzyny Fetter jej 95-letni dziadek, Józef Fetter. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Do założenia Fundacji im. Józefa Fettera Pora na Seniora i otwarcia klubokawiarni "Pora na Seniora" zainspirował Katarzynę Fetter jej 95-letni dziadek Józef. - Zawsze był obecny w moim życiu. Po śmierci taty, zajął jego miejsce. To był mój męski wzorzec, przy którym wyrosłam. Zawsze we mnie wierzył i wspierał. Mogłam także obserwować go, kiedy wchodził w jesień życia - nadal uwielbia spotkania z ludźmi, wszelkie aktywności i jeśli siły pozwolą - tańce - mówi Katarzyna Fetter. - Po 20 latach pracy w korporacji postanowiłam spełnić swoje marzenie i stworzyć miejsce, w którym seniorzy będą mogli twórczo - tak jak mój dziadek, przeżywać jesień życia - dodaje.

Do otwartej 1 października klubokawiarni przy ul. Puławskiej 3 łatwo trafić - do wejścia zachęca duża witryna i tłum w środku. W tle słychać muzykę - to recital Danuty Stankiewicz, odbywa się także spotkanie autorskie z powieściopisarką Małgorzatą Kalicińską i aktorką Emilią Krakowską. - To, co ma wyróżniać to miejsce spośród innych dedykowanych seniorom, to bogata oferta kulturalna, rodzinna atmosfera i kawa za 2,5 zł, czyli na kieszeń seniora - mówi pomysłodawczyni inicjatywy.

Oprócz wystaw, recitali i spotkań autorskich, seniorzy będą mogli wziąć udział w zajęciach gimnastycznych, warsztatach psychologicznych, szkolić umiejętności komunikacji, organizowane będą także spacery na świeżym powietrzu i potańcówki. - Klubokawiarnia przy ul. Puławskiej to także przestrzeń, którą będą współtworzyć sami seniorzy. Już mamy chętnych do prowadzenie zajęć z improwizacji teatralnych czy wystąpień chórów - mówi.

Pani Bożenna Adamska na Mokotów przyjechała aż z Żoliborza. Ma dużo energii i pasji. Na co dzień działa m.in. w Klubie Seniorek i Seniorów Nowoczesnych przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gra w teatrze i podróżuje. - Jestem częstym gościem kawiarni podróżniczej "Południk Zero”, chciałbym tutaj także stworzyć cykl spotkań, podczas których seniorzy mogliby opowiedzieć o swoich wyprawach, pokazać zdjęcia - mówi. - Sama wielokrotnie byłam w Afryce i chętnie o niej opowiem - mówi.


Na otwarcie kawiarni przyszła ze swoją koleżanką Zofią Brzezińską. - Choć brakuje mi 12 lat do setki, nie prowadzę siedzącego trybu życia. Należę do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeżdżę na wycieczki, chodzę na spacery, do kina. Siedzenie w fotelu w moim wieku, to potem masa leków - mówi pani Zofia.

Przy drugim stoliku toczy się dyskusja o… rapie. Zainteresowanie wzbudza pani Barbara Tukendorf, która jako seniorka wystąpiła w teledysku rapera Michała Matczaka "Maty”. - Wiele osób myśli, że jestem jego prawdziwą babcią, na koncertach robią sobie ze mną zdjęcia, a dziewczyny proszą mnie o kontakt do niego - mówi. To nie jedyna medialna znajomość pani Barbary. Na swoim koncie na Facebooku, Instagramie i YouTube seniorka zamieszcza zdjęcia i udostępnia wspomnienia z wieloma znanymi osobami. - Internauci często pytają mnie, skąd mam tyle energii, mówią, że chcieliby być w moim wieku tak aktywni - mówi pani Barbara i udostępnia na Facebooku wspomnienie ze spotkania z pisarką Olgą Tokarczuk podczas gali Nagród Literackich "Nike”.

- Chciałabym, żeby kawiarnię odwiedzały nie tylko osoby "z naszych czasów”, ale także młodzi. Oni znają się na wielu rzeczach lepiej niż my, nie chcemy żyć przeszłością, ale tu i teraz - mówi.

Na ścianach zamiast zdjęć sławnych osób, wiszą portrety warszawskich seniorów. Pod każdym wizerunkiem zamieszczona jest informacja o tym, co w życiu najbardziej kochają. Oprócz "podróży”, "tańca”, "żony”, czy "teatru” uwagę przykuwa odpowiedź: "jazdę motocyklem”. - To pani Jadwiga, w tym roku skończyła 90 lat, brała udział w Powstaniu Warszawskim i była jedną z pierwszych kobiet, które jeździły motocyklem po warszawskich ulicach - mówi Katarzyna Fetter.

Osób z ciekawymi historiami jest więcej. Okazją, by przekazać życiowe doświadczenie będą spotkania z uczniami szkół i przedszkoli, w przyszłości planowane są także niedzielne śniadania, na które będzie można przyjść z wnukami. Nowo otwarty lokal przy ul. Puławskiej 3 czynny będzie w dni powszednie od godz. 9 do 18, w soboty od 10 do 16. Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na profilu klubokawiarni na Facebooku (@klubokawiarnia Pora na Seniora).