Co kryje się pod brukiem?

Tomasz Gołąb

|

Gość Warszawski 41/2021

publikacja 14.10.2021 00:00

Nie jest varsavianistą, a wobec Warszawy żywi – jak przyznaje – mieszane uczucia. Jednak to właśnie on, historyk i mieszkaniec stolicy od 40 lat, stworzył jedną z najważniejszych biografii miasta grabionego, burzonego, palonego i… odradzającego się jak żadne inne.

	Premiera książki wydanej przez Muzeum Warszawy będzie miała miejsce 10 listopada, ale już dziś można ją zamówić na jego stronie internetowej. Premiera książki wydanej przez Muzeum Warszawy będzie miała miejsce 10 listopada, ale już dziś można ją zamówić na jego stronie internetowej.
Muzeum Warszawy

Błażej Brzostek, autor 700-stronicowej biografii stolicy, przyznaje: „Na przekór linearnej opowieści o Warszawie, ukazującej jej logiczny wzrost, chciałem zaproponować historię pisaną wstecz, od dziś do czasów dawnych. Cechą narracji historycznych jest szukanie drogi od zarzewia do spełnienia, od przyczyn do następstw, układających się w ciągi jak ogniwa łańcucha. Tymczasem tę samą rzeczywistość opisać można jako przestrzeń doświadczenia i pamięci, daną pokoleniom, które żyjąc tu i teraz – pamiętają »cokolwiek dalej«, jak pisał Norwid”.