Nagrodzono bohaterów czasu pandemii

jjw /caritas.pl

publikacja 16.10.2021 16:42

Podczas ekumenicznej uroczystości w katerze polowej Wojska Polskiego w Warszawie 16 października zostały uhonorowane osoby angażujące się w działalność charytatywną. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznały Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Nagrodzono bohaterów czasu pandemii Statuetka św. Faustyny trafiła do osób wrażliwych na potrzeby innych i wspierających działania Caritas Polska. caritas.pl

Mottem tegorocznej gali Ubi Caritas były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia - „Ludzie mówią: czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość”.

– To piękne podsumowanie działalności wszystkich nominowanych, ale też wspaniała wskazówka dla nas wszystkich. Bo jak moglibyśmy dobitniej wyrazić naszą miłość do bliźniego, naszą troskę o potrzebujących, jak właśnie w ten sposób – poświęcając im swój czas. Ten czas, który jest dla nas tak cenny, którego często brakuje nam na co dzień, choćby na odpoczynek po wyczerpującej pracy – podkreślił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, organizatora tegorocznej edycji wydarzenia.

Tradycyjnie już podczas gali Caritas Polska wręcza laureatom nagrody w postaci statuetki św. Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowuje nagrodzonych statuetką Miłosiernego Samarytanina, a Eleos Kościoła prawosławnego przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia.

W tym roku nagrody Caritas przyznano Małgorzacie Komorowskiej (kategoria "świadectwo", nominacja: Caritas Archidiecezji Warszawskiej), Sabinie Wawryk (kategoria "współpraca", nominacja: Caritas Diecezji Sandomierskiej) oraz Grażynie i Mariuszowi Ślimakom (kategoria "darczyńca", nominacja: Caritas Archidiecezji Przemyskiej).

Nagrodzona w kategorii "świadectwo" Małgorzata Komorowska jest pielęgniarką i jednocześnie wolontariuszką Caritas w hospicjum stacjonarnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W kwietniu, podczas kolejnej fali pandemii, wykazała się niezwykłą odwagą, niosąc pomoc 20 zakażonym pacjentom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, którego personel nie stawił się do pracy. Na oddziale przebywała nieprzerwanie przez dwa tygodnie, bez wychodzenia na zewnątrz. W uznaniu zasług została awansowana na stanowisko pielęgniarki oddziałowej tego oddziału.

W tej samej kategorii wyróżnieni zostali: Elżbieta Łach, która od 55 lat otacza troską podopiecznych Domu Pomocy Społecznej św. Antoniego pod patronatem Caritas Archidiecezji Katowickiej; Krzysztof Kuźmiński, wolontariusz Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, który po wybuchu pandemii wspierał swoich podopiecznych, seniorów i ubogich – kupował im leki, zawoził ciepłą zupę, pomagał pokonywać lęki, oraz Waldemar Dałek, przez 22 lata zajmujący się zaopatrzeniem placówek Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i angażujący się we wszystkie akcje charytatywne Caritas, cieszący się ogromną sympatią podopiecznych.

Sabina Wawryk, laureatka nagrody w kategorii "współpraca", jest katechetką i założycielką Szkolnego Koła Caritas "Błogosławieni miłosierni" w Publicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Mostkach. W działalność charytatywną angażuje się od 20 lat. Na co dzień kieruje wszystkimi działaniami prowadzonymi przez SKC. Bierze czynny udział w akcjach lokalnej Caritas, takich jak zbiórki żywności, kiermasze charytatywne, dystrybucja baranków wielkanocnych i świec wigilijnych. Uwrażliwia dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, mobilizuje ich do działania na rzecz potrzebujących, jest osobą niezwykle wrażliwą, zaangażowaną w życie lokalnej społeczności.

Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali Anna Randa Ombach, prezes zarządu Fundacji "Uskrzydlamy" działającej przy firmie SuperDrob w Karczewie, dzięki której staraniom udało się przekazać wiele ton żywności placówkom Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej działającym na rzecz osób ubogich i bezdomnych; pielęgniarka Ewa Najdek, od prawie 30 lat zaangażowana w działania pomocowe Caritas Diecezji Elbląskiej, głównie w zakresie organizacji kolonii letnich dla dzieci, a także Paweł Łyczywek, od 18 lat pracownik firmy Bonduelle na Węgrzech. Pan Paweł nawiązał z Caritas współpracę, dzięki której produkty firmy Bonduelle w dużej ilości zasilają kuchnie dla potrzebujących prowadzone przez Caritas w Toruniu i w kilku innych diecezjach.

W kategorii "darczyńca" nagrodę przyznano Grażynie i Mariuszowi Ślimakom, przedsiębiorcom spod Przemyśla, którzy od lat wspierają charytatywno-społeczne inicjatywy podejmowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, takie jak m.in. remont hospicjum oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu czy też jadłodajni dla bezdomnych i potrzebujących. Małżeństwo przekazało ponadto działkę na budowę magazynu żywnościowego w Przemyślu.

Wyróżnionymi darczyńcami zostali firma Henkel Polska Sp. z o.o., regularnie przekazująca placówkom prowadzonym przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej środki higieniczne i czyszczące, a w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy zapewniająca produkty do świątecznych paczek, a także firma Kalter Sp. z o.o., wspomagająca placówki prowadzone przez Caritas Archidiecezji Białostockiej (dzięki jej wsparciu m.in. kupiono dwa samochody służące seniorom, osobom chorym i ubogim, przygotowano także mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych).

Wyróżnienie otrzymali również Joanna i Robert Hawełkowie, którzy wraz z rodzicami przekazali na cel charytatywny działkę w miejscowości Chełmno, gdzie powstał Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Andrzeja Boboli, wspierający osoby z zaburzeniami psychicznymi. Ofiarodawcy udzielają się także na rzecz toruńskiej Caritas jako wolontariusze.