Kiedy kanonizacja ks. Popiełuszki?

jjw /KAI

publikacja 19.10.2021 11:10

- W ostatnim czasie archidiecezja warszawska żyła przede wszystkim sprawą beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, dlatego sprawa kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki zeszła nieco na drugi plan. Obecnie wraca do centrum zainteresowania - podkreśla ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz w trwającym procesie kanonizacyjnym męczennika z Żoliborza.

Pamięć o ks. Jerzym jest wciąż żywa. Pamięć o ks. Jerzym jest wciąż żywa.
Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kapelan Solidarności został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W trakcie procesu beatyfikacyjnego dowiedziono, że jest on męczennikiem za wiarę, więc do uznania go błogosławionym nie było konieczne udokumentowane świadectwo cudu za jego wstawiennictwem. Cud taki potrzebny jest jednak do kanonizacji męczennika.  

Jak wyjaśnia ks. Józef Naumowicz, notariusz w rozpoczętym już procesie kanonizacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki, w ramach takiego procesu nie bada się już okoliczności życia błogosławionego, a jedynie dowodzi się, że po beatyfikacji zdarzył się cud. Powinien on dotyczyć uzdrowienia fizycznego.

Musi być bardzo dobrze udokumentowany medycznie. Uzdrowienie powinno być nagłe i niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Powinno mieć też charakter trwały (przyjmuje się granicę 5 lat). W trakcie procesu należy również dowieść, że uzdrowienie nastąpiło za wstawiennictwem danego błogosławionego.

I taki cud zdarzył się 14 września 2012 r., czyli w dniu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Do Françoisa Audelana - chorego na przewlekłą białaczkę szpikową Francuza z Créteil pod Paryżem -  wezwano ks. Bernarda Briena. Nieco wcześniej kapłan był w Warszawie przy grobie bł. ks. Jerzego, a po powrocie do ojczyzny propagował kult polskiego kapłana.

Po udzieleniu umierającemu sakramentu chorych, wyjął obrazek błogosławionego i modlił się nad chorym. Gdy ks. Brien odszedł, F. Audelan otworzył oczy i zapytał obecną przy nim żonę: „Co się stało?”.

Biskup diecezji Créteil - Michel Santier, w oparciu o pozytywne parametry medyczne sprawy, po konsultacji z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych i ks. prof. Tomaszem Kaczmarkiem - postulatorem procesu bł. Jerzego Popiełuszki - rozpoczął w 2014 r. dochodzenie diecezjalne o domniemanym uzdrowieniu. Jego efektem była licząca 500 stron dokumentacja, którą ordynariusz diecezji Créteil przesłał do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W listopadzie 2017 r. jednak François Audelan zmarł.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych dotąd nie wydała opinii nt. domniemanego cudu za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Jak zwraca uwagę ks. prof. Naumowicz, który był członkiem trybunału nadającego cud uzdrowienia, z punktu widzenia medycznego nie jest jasne, czy choroba, która doprowadziła ostatecznie do śmierci Francuza była nowym schorzeniem, czy jednak wskazywałaby, że uzdrowienie nie było całkowite. - Dlatego ta sprawa pozostaje zawieszona - stwierdza ks. Naumowicz.

Jak podkreśla, łask za wstawiennictwem ks. Popiełuszki jest ponad 600. Świadectwa na ten temat zbierane są przez ośrodek postulacyjny przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Wiele łask ma charakter duchowy, łączy się z wysłuchaną modlitwą. Liczne są świadectwa osób, które przy grobie ks. Jerzego modliły się o znalezienie pracy i potem udało im się ją znaleźć. Przy grobie męczennika ludzie odzyskują też wolność od nienawiści, niechęci do pojednania, przebaczenie krzywd. - Nie odpłacać złem za zło, tylko dobrem - to przesłanie jest bardzo widoczne w obecnym działaniu ks. Jerzego - zaznacza ks. Naumowicz.

Działania zmierzające do kanonizacji męczennika z Żoliborza nabierają tempa.

- W ostatnich latach archidiecezja żyła przede wszystkim procesem beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego. Był to proces długi, wymagał zakończenia. Dodatkowo, z uwagi na pandemię, przesunięty jeszcze został termin beatyfikacji. Stąd sprawa ks. Jerzego zeszła nieco na drugi plan. Obecnie wraca do centrum zainteresowania, obok kilku innych spraw beatyfikacyjnych - mówi ks. Naumowicz, dodając, że pod kątem kanonizacji branych jest pod uwagę wiele cudownych uzdrowień. Na obecnym etapie należy wybrać jedno z nich i odpowiednio udokumentować.

Ks. Naumowicz podkreśla, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko, obok św. Jana Pawła II, św. o. Maksymiliana Kolbe i św. Faustyny Kowalskiej, to jeden z najbardziej znanych w świecie polskich świętych. - Próśb o jego relikwie jest bardzo wiele, z całego świata. Powstają pomniki i ulice jego imienia. Pamięć o nim jest bardzo żywa - mówi.