Kard. Nycz weźmie udział w Świętach z Ubogimi

publikacja 21.12.2021 12:19

25 grudnia świąteczny obiad na wynos i gwiazdkowe prezenty otrzyma około 700 osób ubogich, bezdomnych, starszych i samotnych. W kościele św. Barbary z podopiecznymi wspólnoty San't Egidio spotka się metropolita warszawski.

Kard. Nycz weźmie udział w Świętach z Ubogimi Świąteczne spotkanie to okazja do wielu osobistych rozmów Materiały San't Egidio

W tym roku świąteczne spotkanie organizowane przez wspólnotę Sant’Egidio odbędzie się w trzech lokalizacjach: parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, na terenie której Sant’Egidio prowadzi Szafę Przyjaciół i Centrum Pomocy, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie od kilku lat regularnie wspólnota organizowała Obiad Bożonarodzeniowy, a także w kościele św. Barbary, gdzie o godz. 15 spotka się z ubogimi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przed południem część posiłków i prezentów zostanie bezpośrednio zawieziona do zaprzyjaźnionych osób bezdomnych, żyjących "na peryferiach” miasta, m. in. w przyczepach kempingowych, altankach działkowych czy pustostanach.

W świątecznych planach znalazły się również odwiedziny u mieszkających samotnie osób starszych; prezenty dla mieszkańców DPS-u na Solcu, z którymi członkowie Sant’Egidio przyjaźnią się od lat; festa dla dzieci z prowadzonej przez Wspólnotę Szkoły Pokoju; a także podarunki dla imigrantów i uchodźców z ośrodka w Dębaku oraz - 7 stycznia - kolejne już spotkanie dla mieszkających w Polsce Ukraińców, którzy nie mogą w tym czasie wrócić do swoich rodzinnych domów. W sumie Boże Narodzenie wspólnota San't Egidio będzie świętować z ponad tysiącem osób. 
 

Czytaj dalej na kolejnej stronie  >>

Tegoroczne Święta z Ubogimi odbywają się pod hasłem "Tu rodzi się nadzieja”. - Spotkanie z drugim życzliwym człowiekiem, którego ubodzy doświadczają podczas świąt Bożego Narodzenia, na pewno może pomóc im nabrać w życiu trochę nadziei - mówi Michał Jagielski ze wspólnoty San't Egidio. - A ta nadzieja przekłada się potem na - czasami większe, czasami mniejsze - realne zmiany w życiu osób bezdomnych. Oglądanie tego na własne oczy to piękne i budujące doświadczenie - dodaje Agnieszka Stróżyk, koordynująca w tym roku zbiórkę prezentów. - W czasie Świąt z Ubogimi rodzi się też nadzieja na lepszą, bardziej solidarną rzeczywistość. Świat, w którym jesteśmy na siebie nawzajem otwarci i wrażliwi - zaznacza.

Pod linkiem https://pomagam.pl/swieta-2021 >> wciąż prowadzona jest zbiórka funduszy na zakup obiadów i prezentów. W ostatnich dniach przed Bożym Narodzeniem można również dostarczyć jeszcze świąteczne upominki. Brakuje m.in. śpiworów, plecaków, kosmetyków i słodyczy. Trwa także zbiórka ciast i ciasteczek, które uzupełnią bożonarodzeniowy obiad. Wypieki można przynosić do Domu Wspólnoty (ul. Wspólna 61/103) 22 lub 23 grudnia w godz. 17-19. W czwartek mile widziana jest również pomóc w dzieleniu i pakowaniu ciast.

Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu. W sumie w całej Polsce z Sant’Egidio świętować będzie ponad 1500 osób bezdomnych, ubogich, starszych, samotnych, migrantów i uchodźców. Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tys. osób.